Domáce Kauzy Top

Lístočky spoza mreží aj zrada pravej ruky. Toto je sedem zaujímavostí kauzy televíznych zmeniek

Tóth proti Kočnerovi vypovedal aj v kauze vraždy Jána Kuciaka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prvý odsudzujúci rozsudok pre Mariana Kočnera a Pavla Ruska obletel Slovensko neuveriteľnou rýchlosťou. Obaja muži boli za falšovanie zmeniek odsúdení Špecializovaným trestným súdom na 19 rokov odňatia slobody, Kočner navyše dostal aj finančný trest. Rozsudok ešte nie je právoplatný, obhajca Marek Para už avizoval, že sa odvolá na Najvyšší súd. Kočner a Rusko si rozsudok, ani jeho odôvodnenie, nevypočuli osobne. Proces trval 25 dní a Glob.sk vám prináša jeho 7 najzaujímavejších momentov. 

Rusko aj Kočner boli odsúdení za falšovanie cenných papierov. Jednalo sa o 4 zmenky v súhrnnej hodnote približne 69-miliónov eur. Rusko ich mal podpísať ešte v roku 2000 ako generálny riaditeľ TV Markíza. Ručil za ne on v prvom rade a Markíza v druhom rade. Keďže Rusko je oficiálne nemajetný, platiť mala Kočnerovi Markíza. Tá však už od začiatku tvrdí, že zmenky sú falošné. Prvýkrát sa mali objaviť v roku 2016 a dovtedy o nich vraj nikto nepočul. Rusko a Kočner tvrdili, že pri ich podpise asistoval už zosnulý advokát Ernest Valko. Obžalolba tvrdila, že Rusko a Kočner si príbeh vymysleli, aby sa na úkor Markízy obohatili. S odstupom rokov mali totiž pocit, že za predaj televízie pred rokmi zinkasovali málo. Súd sa stotožnil s obžalobou a obaja muži by mali za mrežami stráviť 19 rokov. Rozsudok musí ešte potvrdiť Najvyšší súd.

1. Na rade je Ágh

Hoci na tomto hlavnom pojednávaní vystupoval Štefan Ágh ako svedok, v tejto istej kauze je aj obvinený. Dve zo štyroch zmeniek boli totiž vypísané na jeho meno. Jeho skutok však bol vyčlenený na samostatné konanie. Prokurátor Šanta priznal dokonca aj dôvod. Kočnerovi by totiž končila väzba a pokiaľ by nebola podaná žaloba, museli by ho z Leopoldova prepustiť na slobodu. Ágh je pritom jeden z dvoch svedkov, ktorý potvrdil existenciu zmeniek. Novinári sa ho po skončení jeho výpovede pýtali, či boli zmenky dobrým obchodom. “Záleží, ako to dopadne,” povedal Ágh.

Ešte počas prvých dní hlavného pojednávania sa po vyše piatich hodinách výsluchu prokurátor obžalovaného Ruska spýtal, či vie, kto je “Slintoš” a čo sú “slinoviny”. Rusko na túto otázku reagoval veľmi podráždene a urazil sa. “Teraz ma urážate, viete, že ma tak niektorí volali,” odpovedal nahnevane Rusko. Šanta vtedy tvrdil, že sa ho na to pýta kvôli veciam, ktoré môžu vyplynúť z ďalšieho dokazovania. Už čoskoro sa ukázalo, o čo išlo.

V komunikácii z aplikácie Threema si podľa prokurátora Ágh a Kočner písali o “slinovinách”. Svedok pred súdom priznal, že keď si písali o Sline, mysleli tým Pavla Ruska. Kočner mal vraj prezývku “Tučko” alebo “Brucho” a samotného Ágha vraj volajú “Doktor Pišta”. 

Ágh sa po svojej výpovedi chodieval pozerať na proces ako verejnosť. Prítomný bol aj pri záverečných rečiach, kde prokurátor Ján Šanta navrhol obom obžalovaným trest odňatia slobody na 20 rokov. Na vyhlásení rozsudku však chýbal.

Prokurátor mu odkázal, že sa jeho vecou bude zaoberať. Ágh môže čeliť aj obvineniu z krivej výpovede, pretože pod prísahou súdu tvrdil, že zmenky podpísali v roku 2000 a že ich nefalšovali.

Štefan Ágh po svojej výpovedi. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček