Politika Zahraničné

Lídri EÚ uskutočnia v utorok konferenčný hovor v súvislosti s koronavírusom

Charles Michel - Zdroj: SITA/AP/Virginia Mayo

BRUSEL – Predseda Európskej rady Charles Michel v pondelok oznámil, že v utorok sa uskutoční mimoriadna videokonferencia s lídrami štátov EÚ s cieľom koordinovať ďalšie kroky v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra DPA.

“Musím spolupracovať, aby sme ochránili zdravie našich občanov,” napísal Michel na sociálnej sieti Twitter. Na koordinovaný postup v oblasti zdravia, výskumu a ekonomických opatrení vyzval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. “Čo sa týka opatrení proti (ochoreniu) COVID-19, v jednote je sila,” uviedol na Twitteri Macron. Videokonferencia sa uskutoční v čase, keď európske krajiny zatiaľ neprišli s jednotným plánom, ako na šíriaci sa koronavírus reagovať. Menšie štáty podľa agentúry AFP obviňujú Francúzsko a Nemecko z toho, že konajú samostatne a zakazujú vývoz zdravotníckych ochranných pomôcok.

Najviac zasiahnutou krajinou v Európe je Taliansko, kde na ochorenie COVID-19 zomrelo už 366 ľudí. Vo Francúzsku, kde je viac než 1100 potvrdených prípadov nákazy a 19 obetí, vláda zakázala všetky verejné zhromaždenia s viac než 1000 účastníkmi. V Nemecku, kde je už viac ako 1000 infikovaných, minister zdravotníctva v nedeľu takisto odporučil odvolať všetky podujatia, na ktorých sa má zúčastniť viac ako 1000 osôb.