Domáce Politika Top

Liberálom sa nepáčila Dankov prejav v Rusku, toto mu odporúčajú

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita odporúča vládnej koalícii, aby zahraničné cesty predsedu parlamentu Andreja Danka obmedzila na minimum.

„Submisívne postoje, ktoré Andrej Danko predviedol na návšteve Ruska, nám, žiaľ, pripomínajú vazalský slogan československých komunistov So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak,” uvádza sa vo vyhlásení liberálov s tým, že názory vyjadrené predsedom parlamentu sú v priamom protiklade s deklaráciou ústavných činiteľov o proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenskej republiky.

Danko je vraj mimo reality

„Dankove výroky, adresované ruským partnerom, že ´chápeme vás ako priateľa a dostali sme dar od boha rozvíjať náš slovanský svet´ dokazujú, že jeho vedomie je na úrovni naivného panslavizmu S9. storočia a je celkom mimo reality,” konštatuje SaS.

Liberáli pripomínajú, že predseda parlamentu je ústavný činiteľ. „Nezastupuje len svoju pomýlenú myseľ a SNS, ale všetkých občanov Slovenskej republiky. Je povinný držať sa oficiálnej línie slovenskej zahraničnej politiky a vlastných záväzkov, ktoré v tejto oblasti dobrovoľne prijal,” uzatvára vyhlásenie.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko dnes popoludní vystúpil s prejavom v pléne Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej Federácie (FZ RF). Iniciatíva vzišla od predsedu Štátnej dumy FZ RF Vjačeslava Viktoroviča Volodina na bilaterálnom rokovaní v Moskve.

Foto: SITA/Diana Černáková