Domáce Ostatné Top

Liberáli sú z Kiskovho novoročného prejavu sklamaní

BRATISLAVA – Novoročný prejav prezidenta SR Andreja Kisku vnímajú predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) ako nevyužitú príležitosť posunúť úroveň verejnej diskusie vpred. Ako informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, vedenie strany nechce, aby sa prezident púšťal do tvrdých konfrontácií s vládou, pretože to je úlohou opozície. Vyhol sa však konštruktívnej kritike vlády, čo považuje SaS za jeho zaváhanie.

SaS súhlasí s Kiskom v tom, že zlé pomery v zdravotníctve a pokles kvality vzdelávania v školstve sú alarmujúce. “Faktom však je, že sú to už chronicky známe skutočnosti, na ktoré dlhodobo upozorňujú samotní učitelia, zdravotníci, ich stavovské organizácie, ako aj opozičné strany a rôzni odborníci,” uvádza vo svojom stanovisku vedenie SaS s tým, že preto by od prezidenta očakávali, že aspoň naznačí smer, akým by sa mali uberať riešenia, a rovnako aj hlavné príčiny, pre ktoré je situácia taká vážna. SaS pritom za jednu z kľúčových príčin, prečo sú pomery v zdravotníctve a školstve také zlé, považuje zlú vymáhateľnosť práva a beztrestnosť, ktorú využívajú “rôzne osoby a kliky na obohatenie sa”.

“Rovnako nám v prezidentovom novoročnom expozé chýbal dôraz na potrebu zlepšovania podnikateľského prostredia, ktoré sa stalo kolbišťom protekcionizmu a narastajúcej moci byrokracie,” dodávajú v stanovisku predstavitelia SaS.