Top Župné voľby

Liberáli chcú zabrániť podvodu. Toto žiadajú od štátnej komisie pre voľby

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán, aby nedovolila členom okrskových komisií používať pri sčítavaní hlasov modré perá.

Ako povedal dnes na tlačovej besede podpredseda SaS Ľubomír Galko, v Prešovskom kraji je napríklad vyššia „chybovosť“ na volebných lístkoch ako v iných krajoch.  Vzniká tak, že na volebných lístkoch sú zakrúžkovaní viacerí kandidáti.

Môžu sa zneplatniť hlasy

„Nečestný člen komisie môže modrým perom takto zneplatniť hlasy,“ uviedol Galko, ktorý zároveň žiada políciu, aby sa sústredila na operatívnu činnosť. Tá by sa mala týkať možného kupovania hlasov voličov.

Poslanec SaS Martin Klus vyzval predsedov okrskových komisií, aby umožnili občanom zúčastniť sa na sčítavaní hlasov. Zároveň upozornil, že kandidáti, ktorí sa vzdali kandidatúry po zaregistrovaní, budú naďalej uvedení na hlasovacích lístkoch.

Hlas Klusovi je hlas pre extrémizmus

„Voliči si môžu myslieť, že si to kandidáti rozmysleli. Preto je potrebné upozorniť voličov dostatočne viditeľnou informáciou o vzdaní sa kandidatúry,“ povedal. Klus sa vzdal kandidatúry v Banskobystrickom kraji. „Každý hlas, ktorý dostanem, je hlasom pre extrémizmus,“ dodal.

Podľa Galka voľby do vyšších územných celkov (VÚC) nie sú bezvýznamné a majú aj symbolický význam. „Môžeme dať vláde najavo, či sme s jej prácou spokojní. Vláda je vládou veľkých zlyhaní. Nositeľom pokroku boli vždy strany na pravo od stredu. Alternatívou je vo voľbách do VÚC koalícia stredopravých strán, ktorú sme vytvorili na celom Slovensku. Žiadam o podporu pre našich kandidátov,“ vyhlásil Galko.

Foto: SITA/Radoslav Maťaš