Domáce Politika Top

Liberál Klus vidí predsedníctvo v inom svetle: Obsahovo sme ho nezvládli

BRATISLAVA – Slovensko zvládlo predsedníctvo v Rade EÚ organizačne, ale nie obsahovo. Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Martin Klus.

V tlačovej správe, ktorú poskytla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, Klus uviedol, že Slovensko sa síce predstavilo ako krajina, ktorá má administratívne zručnosti na prijateľnej európskej úrovni, no slovenská diplomacia neponúkla občanom žiadnu príťažlivú víziu o fungovaní Európskej únie v budúcnosti. Slovensko sa tak podľa neho pridalo ku krajinám, ktoré hovoria o celoeurópskej kríze dôvery, ale nezaoberajú sa jej skutočnými príčinami, ani ju neriešia.

“Od slovenských vládnych predstaviteľov sme sa nedočkali odpovede na otázky, či je napríklad liekom na pokles dôvery občanov v EÚ väčšia integrácia a centralizácia alebo naopak väčšia decentralizácia a väčší dôraz na rozhodovanie národných parlamentov,“ uviedol ku končiacemu sa predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ Klus. Podľa jeho slov v prípade postoja slovenskej diplomacie k utečeneckej kríze treba rovno hovoriť o neúspechu, koncept efektívnej solidarity sa zase podľa neho dá považovať za zlý žart. “Riešenie utečeneckej krízy nespočíva v tom, že státisíce utečencov zostanú v Grécku alebo v Taliansku a Slovensko im v rámci efektívnej solidarity pošle deky a dvadsať policajtov. Východiskom je zastavenie prúdu utečencov, ktorí sa i s nasadením svojho života snažia dostať do únie,” vysvetlil Klus.

Slovensko tak podľa Klusa premárnilo šancu pridať sa k silnejúcim hlasom, ktoré požadujú vybudovanie utečeneckých táborov mimo územia Európskej únie, ale ktoré budú v správe európskych orgánov. Osobitnou kapitolou predsedníctva je podľa neho téma priblíženia Európskej únie k občanom aj prostredníctvom rotujúceho predsedníctva. “Pýtame sa, prečo sa ani jeden z čelných predstaviteľov EÚ alebo európskych inštitúcií nestretol s predstaviteľmi občianskej spoločnosti či vysokých škôl,” uvádza sa v tlačovej správe SaS.

V nej Klus poukazuje aj na to, že všetky podujatia predsedníctva sa uskutočnili v Bratislave alebo v jej bezprostrednom okolí. “Symbolom slovenského predsedníctva zostane stretnutie európskych lídrov vo vyľudnenej Bratislave. To je však znakom odcudzenia európskej politiky od európskej verejnosti,“ napísal Klus. V tejto súvislosti Klus poukázal na kauzu, ktorá vznikla okolo slávnostného predstavenia loga slovenského predsedníctva. “Myšlienková podstata Európskej únie ako spoločenstva národov, ktoré spájajú férové pravidlá, spravodlivosť a čestnosť, vláde Roberta Fica opäť unikla,“ dodal Klus s tým, že pevnou súčasťou politiky sú klientelizmus, korupcia a arogancia mocných.

Strana SaS sa navyše podľa Klusa prihovára za zrušenie rotujúceho predsedníctva v Rade Európskej únie. “Pri dvadsiatich ôsmich členoch Európskej únie pravidlo rotujúceho predsedníctva znamená najmä vysoké náklady a veľa ľudských zdrojov, ktoré viaže na seba jeho organizácia,” vysvetlil Klus. Šesťmesačné obdobie predsedníctva je podľa neho príliš krátke na to, aby predsedajúca krajina dokázala podstatne ovplyvniť smerovanie EÚ. “Navyše, po schválení Lisabonskej zmluvy si Európska rada na obdobie dva a pol roka volí svojho predsedu, ktorý s pomocou sekretariátu zodpovedá za úlohy organizovania fungovania Európskej rady i zastupovania EÚ navonok,” dodal Klus.