Zahraničné

Libanonský premiér po smrtiacich výbuchoch navrhne predčasné voľby

Ilustračné foto - Zdroj: TASR / AP / Hassan Ammar

BEJRÚT – Libanonský premiér Hassán Dijáb v sobotu oznámil, že iniciuje konanie predčasných parlamentných volieb. Oznámenie prichádza po utorkových smrtiacich výbuchoch v Bejrúte, ktoré si vyžiadali už najmenej 158 mŕtvych a vyše 6000 zranených. O strechu nad hlavou prišlo viac ako 300.000 ľudí.

“Štrukturálnu krízu, ktorou prechádza naša krajina, nemôžeme prekonať bez predčasných parlamentných volieb,” vyhlásil premiér v sobotňajšom televíznom prejave k národu. Podľa vlastných slov navrhne konanie predčasných volieb už na najbližšom, pondelkovom zasadnutí libanonskej vlády, informovala agentúra AFP.

Vyzval pritom všetky libanonské politické strany, aby v súčasnej situácii prekonali vzájomné rozpory, súhlasili s konaním predčasných volieb a spoločne pripravili štrukturálne reformy, ktoré Libanon nevyhnutne potrebuje. Utorkový požiar a následný výbuch okolo 2700 ton dusičnanu amónneho uskladneného v bejrútskom prístave ďalej prehĺbili dlhodobú politickú a ekonomickú krízu, ktorá Libanonom zmieta už celé mesiace.