Domáce Regióny

Najúčinnejšiu odrodu rumančeka vyšľachtili na Slovensku

Liana je názov novej odrody Rumančeka kamilkového (Matricaria recutita), ktorý sa podarilo po troch rokoch vyšlachtiť vedcom z Prešovskej univerzity. Novú odrodu tejto bylinky, známej najmä vďaka vôni a protizápalovým účinkom, vyšľachtili prešovskí vedci so zreteľom na zvýšenie podielu účinných látok.

“Selekcii našej odrody predchádzalo 25-ročné obdobie štúdia vnútrodruhovej variability rumančeka kamilkového s dôrazom na obsahové látky silice a existenciu štyroch základných chemických typov pre tento rastlinný druh. Výsledkom šľachtiteľskej práce sa stala odroda rumančeka kamilkového Lianka, vyznačujúca sa veľmi vysokým obsahom bisabololu – 52 až 55 percent a chamazulénu – 18 až 19 percent v silici. Jej obsah v suchých kvetných rumančekových úboroch je na úrovni 0,75 až 0,85 percenta,” uviedol Ivan Šalamon.

Ako uviedol Tomáš Burger, tajomník Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) PU v Prešove, jedinečnosť Lianky viedla aj k rozhodnutiu o vydaní osvedčenia a registrovaného opisu odrody s platnosťou od roku 2018 do 2043.

“Účinky novej odrody Rumančeka kamilkového, si bude môcť verejnosť vyskúšať v kozmetických prípravkoch a semená si môže zakúpiť aj na pôde Prešovskej univerzity,” dodal Ivan Šalamon pre portál glob.sk