Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť

LGBTI organizácie sa ohradili voči predvolebným kampaniam. Téma ich práv je vraj zneužívaná

Predstavitelia štátu majú podľa organizácií povinnosť podporovať toleranciu a dodržiavanie ľudských práv, kedykoľvek prídu do kontaktu s kľúčovými predstaviteľmi širokej verejnosti vrátane médií, športových organizácií, cirkví a náboženských spoločností. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – LGBTI organizácie na Slovensku odmietajú zneužívanie témy práv LGBTI ľudí v predvolebných kampaniach. Všeobecná deklarácia ľudských práv hovorí, že „všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a právach“.

 

“Sexuálna orientácia a rodová identita sú neoddeliteľnou súčasťou dôstojnosti a ľudskosti každého človeka a nesmú byť dôvodom diskriminácie ani zneužívania. Zásada univerzálnosti ľudských práv znamená, že žiadna diskriminácia a ani nenávisť nesmie byť ospravedlňovaná odvolaním sa na kultúrne, tradičné alebo náboženské hodnoty,” uviedli v spoločnom vyhlásení Iniciatíva Inakosť (Filmový festival inakosti, inPoradňa), Dúhový PRIDE Bratislava Saplinq (PRIDE Košice, PRIZMA), TransFúzia Nomantinels (Magazín QYS), Inokraj Banská Bystrica, Športový klub Lotosové kvety, Tepláreň / Queer Slovakia a GayChristians Slovakia.

Predstavitelia štátu majú podľa organizácií povinnosť podporovať toleranciu a dodržiavanie ľudských práv, kedykoľvek prídu do kontaktu s kľúčovými predstaviteľmi širokej verejnosti vrátane médií, športových organizácií, cirkví a náboženských spoločností. Vyzývajú preto predstaviteľov politických strán, ako aj nezávislých kandidátov, aby sa v predvolebných kampaniach zdržali akýchkoľvek nenávistných prejavov, nevytvárali z menšín na základe falošných tvrdení obraz nepriateľa a kultivovali verejnú diskusiu smerom k hľadaniu riešení na zlepšenie života všetkých ľudí na Slovensku.

Ako agentúru SITA informoval výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko, podľa LGBTI organizácií sa téma práv tejto komunity v poslednom období stáva nástrojom politického boja strán a kandidátov pred rôznymi voľbami. “Namiesto toho, aby boli predvolebné kampane slobodnou súťažou programov rozvoja štátu, rôznych prístupov k správe verejných vecí a posudzovaním kompetentnosti kandidátov, tak sa stávajú nástrojom na rozdeľovanie spoločnosti. LGBTI ľudia sú, a to nielen predstaviteľmi extrémistických strán, vyčleňovaní ako skupina s inou morálkou a hodnotami ako väčšina, skupina, ktorá ohrozuje rodinu ako inštitúciu alebo dokonca vlastné deti. Neustále sa tak opakujú tie najzraňujúcejšie predsudky o tejto menšine,” upozornili organizácie.