Banská Bystrica Fiľakovo Regióny

Letná sezóna je za rohom. Od júla otvoria brány Fiľakovský hrad a Mestské vlastivedné múzeum

Zdroj: TASR / Branislav Caban

FIĽAKOVO – Turisti budú môcť od 1. júla opäť navštíviť Fiľakovský hrad a Mestské vlastivedné múzeum vo Fiľakove v okrese Lučenec. Informovala o tom riaditeľka Hradného múzea Fiľakovo Viktória Tittonová, pod ktoré patria obe zariadenia.

 

„Hrad bude otvorený v nezmenenej prevádzkovej dobe, a to do konca októbra každý deň v týždni od 10.00 h do 18.00 h. Od 1. do 15. novembra budeme očakávať záujemcov medzi 8.00 h a 16.00 h,“ uviedla Tittonová. Novinkou tohto roka bude podľa nej archeochodník a remeselný dom slúžiaci na prezentáciu tradičných remesiel i organizovanie skupinových workshopov. „Informačné panely v nanovo zastrešenej okrúhlej bašte na dolnom nádvorí zase poskytnú zaujímavosti o hradoch, zámkoch a pozoruhodnostiach okolitého regiónu,“ povedala riaditeľka.

Ako ďalej spomenula, uvedené rozvojové zámery sa zrealizovali vďaka projektu Interreg s názvom Prezentácia kultúrneho dedičstva historického Novohradu presahujúceho hranice a dobu. „Z tohto dotačného programu sa vybudovalo aj veľkokapacitné parkovisko v podhradí, ktorého súčasťou je informačný bod zariadený v poslednej zachovanej a zrenovovanej bašte niekdajšieho mestského opevnenia,“ priblížila Tittonová.

Novinkou sezóny je podľa jej slov aj výstava v miestnom františkánskom kláštore zameraná na históriu tejto budovy a rehole františkánov, ktorej prehliadka je možná v rámci hradnej vstupenky.