Spoločnosť Top Zahraničné

Leteckej spoločnosti sa podaril poriadny politický trapas. Za tento prešľap sa musela ospravedlniť

Softvér bol nainštalovaný výlučne len na lietadlách Airbus A350. Zdroj: wikipedia

KOLÍN NAD RÝNOM – Pasažier na linke nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa z Osaky do Mníchova si všimol na palubnom informačnom systéme nepríjemnú chybu, ktorá má ešte k tomu aj politické pozadie. 

 

Ukrajinský diplomat Alexej Makejev uverejnil na sociálnej sieti Twitter video svojho kolegu, ktorý si všimol na palube letu Lufthansy závažnú chybu. V palubnom informačnom systéme, ktorý zahŕňa aj mapu, bolo ukrajinské mesto Doneck priradené k Rusku. Na pozadí ukrajinsko-ruského konfliktu to má obzvlášť pikantnú príchuť.

Z ukrajinského pohľadu Rusko priemyselné mesto okupuje. Ale aj Moskva považuje Doneck za mesto na Ukrajine. Proruskí separatisti pred niekoľkými rokmi vyhlásili Doneck a Luhansk za ľudové republiky. Tie však Západ ani Ukrajina neuznáva.

Softvér priradil Doneck do Ruska. Koláž: Twitter/Glob.sk

Ukrajinský diplomat síce priznal, že v regióne existuje aj ruské mesto Doneck, ale na mapke Lufthansy je jasne vidieť, že ide o ukrajinskú metropolu.

Ukrajina stratila kontrolu nad mestom v bojoch s proruskými separatistami, ktoré vypukli v roku 2014. Prebiehajúce mierové rokovania sa týkajú možného osobitného statusu dobývaných regiónov. I keď si to časť obyvateľstva praje, pripojenie k Rusku je zatiaľ nereálne.

Lufthansa sa ospravedlnila

Letecká spoločnosť Lufthansa sa dištancovala od zaradenia mesta Doneck pod Rusko a ospravedlnila sa. Chyba sa nachádzala v softvéri zakúpenom v USA a spoločnosť okamžite požadovala jeho aktualizáciu. “Je nám to ľúto,” povedala hovorkyňa aeroliniek. Softvér bol nainštalovaný výlučne len na lietadlách Airbus A350.

Mohlo by vás zaujímať: