Spoločnosť Zahraničné

Lesný požiar zabil v Austrálii pravdepodobne stovky koál

Lesný požiar zabil v Austrálii pravdepodobne stovky koál. Zdroj: SITA/AP

CANBERRA – Až stovky koál pravdepodobne uhoreli zaživa pri lesnom požiari, ktorý sa v oblasti východného pobrežia Austrálie vymkol spod kontroly. V stredu o tom informovali ochrancovia životného prostredia, píše agentúra DPA.

 

Požiar, ktorý údajne v dôsledku blesku vypukol v sobotu neďaleko prístavného mesta Port Macquarie vo výhodnej časti austrálskeho štátu Nový Južný Wales (NJW), už spustošil viac ako 2200 hektárov porastov vrátane dôležitého hniezdiska koál.

Riaditeľka nemocnice pre koaly v Port Macquarie Sue Ashtonová uviedla, že požiar v blízkosti jazera Innes južne od Port Macquarie zasiahol veľmi prosperujúcu oblasť hniezdiska koál so stovkami týchto zvierat.

Miestni hasiči bojujú s prírodným živlom poháňaným silným vetrom už niekoľko dní, plamene však stále nemajú pod kontrolou.

“Koaly v tejto oblasti sú geneticky veľmi rozmanité a v dôsledku zmiešaného a krížového šľachtenia majú veľmi dobrú krvnú líniu. Vedia sa prispôsobiť mnohým zmenám, ako sú napríklad podmienky biotopu alebo zmeny klímy,” povedala Ashtonová s tým, že tieto koaly sú mimoriadne významné a táto strata je tragédiou.

Ashtonová navyše dodala, že hasiči prístup do oblasti nedovolia, pokiaľ ju nebudú považovať za bezpečnú.