Spoločnosť Zahraničné

Lesné požiare v okolí Sydney sa spojili do “megapožiaru”

Sydney je zahalené v dyme z lesných požiarov. Zdroj: SITA / AP

CANBERRA – Niekoľko lesných požiarov severne od Sydney, ktoré už horia niekoľko týždňov, sa spojili a podľa austrálskych hasičov vytvorili “megapožiar” ohrozujúci domy na okraji mesta. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

 

Hasičský zbor pôsobiaci vo vidieckych častiach štátu Nový Južný Wales uviedol, že 60-kilometrová línia požiaru pustoší niekoľko národných parkov vrátane Wollemi, Yengo a Dharug. V oblasti sa spojilo pravdepodobne viac než osem požiarov.

Tieto požiare zatiaľ spálili pôdu s rozlohou približne 335.000 hektárov. Od centra Sydney je najbližší lesný požiar vzdialený 75 kilometrov.

Meteorologický úrad uviedol, že rozsiahle požiare “sú v niektorých prípadoch príliš veľké na to, aby mohli byť teraz uhasené”.

V štáte Nový Južný Wales horí viac ako 100 požiarov a bojuje s nimi viac než 2800 hasičov.

Mesto Sydney bolo v piatok zahalené hustým dymovým oparom. Uzavreli desiatky škôl a zrušili niekoľko športových podujatí. Podľa úradov dôjde možno aj k uzavretiu pláží, ak sa kvalita vzduchu nezlepší.

Meteorológovia predpovedajú, že v ďalších dňoch bude ešte teplejšie, suchšie a veternejšie počasie.

Expremiér Malcolm Turnbull zverejnil na Instagrame fotografiu zadymeného Sydney a uviedol, že nikdy nič také nevidel. “Realita klimatickej zmeny – horúcejšie a suchšie znamená viac požiarov,” konštatoval.