Domáce Šport Top

Legendárny futbalista Marián Masný oslavuje 70 rokov. V Európe nebolo svojho času lepšieho útočníka

Legendárny slovenský futbalista a majster Európy 1976 Marián Masný oslavuje 70 rokov. Zdroj: skslovan.com

BRATISLAVA – Jeho meno vyvolávalo u súperových obrancov paniku, strach a obavy. Marián Masný bol na trávniku pojem, legenda a veľký elegán. Tento týždeň, presne 13.augusta, oslávil 70 rokov.

 

Masný sa radí k ďalším z úžasnej, nenapodobiteľnej a mimoriadnej generácie futbalistov sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. V Československu, ale ani v Európe nebolo svojho času rýchlejšieho, technickejšieho útočníka s čuchom na góly. Masný bol klasické pravé krídlo a v bratislavskom Slovane aj v reprezentácii ho milovali milióny fanúšikov. Často dokonca aj tí súperovi, lebo bol jedinečný, charizmatický a neprehliadnuteľný. Patril k výnimočným talentom podobne ako Laco Petráš alebo Karol Jokl.

Béla, ako ho familiárne všetci prezývali, mal prezývku po svojom staršom bratovi Vojtovi. “Futbal mal v sebe, má dar, ktorý sa nedá naučiť,” hovoril ten o svojom mladšom bratovi. V Slovane odohral Masný 12 rokov, získal dva majstrovské tituly a je členom klubu kanonierov, keďže v lige dal 103 gólov. Navyše má bronz za tretie miesto z ME v Taliansku. A najmä – je majstrom Európy 1976 z Belehradu. V Juhoslávii bol jednou z najväčších hviezd šampionátu, ani Franz Beckenbauer, Johann Cruyff alebo Gerd Muller sa na neho nechytali. V oboch zápasoch o medailu proti Nemecku aj Taliansku kopal prvú jedenástku a s prehľadom ju premenil.

Legendárny slovenský futbalista a majster Európy 1976 Marián Masný (vpravo hore) oslavuje 70 rokov. Zdroj: skslovan.com

Vybrali ho do ideálnej jedenástky ME v Belehrade a v ankete o najlepšieho futbalistu Európy skončil v roku 1976 na 9. mieste. V prvej desiatke vtedy boli traja československí futbalisti – Anton Ondruš, Zděnek Nehoda a Marián Masný. Taká silná a úžasná to bola futbalová éra v Československu. “V rozhodujúcom zápase o titul sme videli budúcu svetovú hviezdu – Masného,” povedal na jeho adresu vtedajší riaditeľ France Footballu Jacques Ferran, ktorý organizoval anketu o Zlatú loptu. V 75 reprezentačných dueloch strelil 18 gólov. Svojho času bol v tejto štatistike lepší iba Zděnek Nehoda (91 zápasov – 31 gólov).

Na ihrisku aj mimo neho pôsobil Masný utiahnutým dojmom. Kým na trávniku to bol tichý zabijak, v súkromí mu už tak karta nešla. zažil rozvod, odlúčenie od synov, od kamarátov a aj spoločnosti. Dlho sa vôbec o “Bélovi” nič nevedelo, šírili sa reči, že sa stal bezdomovcom a žije na ulici. Ani jeho najväčší kamarát – počas futbalovej kariéry Masného dvojča na ihrisku aj mimo neho – Ján Švehlík o ňom vedel veľmi málo. Dnes je už situácia iná. Masný má prácu a žije skromne mimo pozornosti verejnosti. Ale aj tak nechce o sebe hovoriť. V robote si zobral dovolenku len aby ho nik neotravoval s rozhovormi a vráti sa až 20.augusta do nočnej smeny. Pre istotu…

Legendárny slovenský futbalista a majster Európy 1976 Marián Masný (šiesty zprava) oslavuje 70 rokov. Zdroj: Facebook

No futbalové spomienky, história, legendárne príbehy a zápasy hovoria o Masného futbalovej ére stále veľmi veľa. Aj Legendárny anglický futbalista Kevin Keegan povedal na Masného adresu málo vídanú poklonu. “Patril medzi najlepšie krídla na svete.” Práve so Švehlíkom vytvorili na Tehelnom poli dvojicu, ktorá ak by mohla hrať v dobe tvrdého socializmu za elitné západoeurópske kluby, bola by ospevovaná do neba. Tak ako je dnes dvojica Ronaldo – Messi, vtedy boli v Slovane Masný a Švehlík. Bez preháňania či glorifikovania. Kto ich zažil a videl na vlastné oči, tak musí iba súhlasiť. Odvtedy nebolo na Slovensku také pravé krídlo, akým bol a je Marián Masný.

 

Legendárny slovenský futbalista a majster Európy 1976 Marián Masný (vpravo) oslavuje 70 rokov. Zdroj: skslovan.com

“Viacerí sa ma na to pýtajú, ale neviem, prečo to tak bolo. Ja som bol v Slovane prvý, Béla prišiel neskôr z Banskej Bystrice a od prvého momentu nám to sadlo. Aj preto, že na tréningoch boli vytvorené dvojice, na hoteloch sme roky bývali spolu, navštevovali sme sa aj ako rodiny. Hovorili sme spolu veľa o futbale, ako prekabátiť súperov, čo vymyslieť. Klapalo nám to aj v súkromí. Bola to súhra na slepo, bolo to viac ako kamarátstvo, čo sa prejavovalo aj na ihrisku. Béla mi totiž nahral na veľmi veľa gólov, bol to futbalový génius,” povedal o Masnom Ján Švehlík.

Legendárny slovenský futbalista a majster Európy 1976 Marián Masný oslavuje 70 rokov. Zdroj: skslovan.com

Ako sám hovorí, Masný bol najlepší spoluhráč s akým kedy hral. “Možno o máličko vyššie by som dal Karola Jokla, čo sa týka futbalovej virtuozity, geniality. To bol podľa mňa jeden fantastický hráč, ktorý ak by mohol, tak by hral za tie najlepšie európske kluby. No ani bez tých ďalších hráčov by sme neboli tak dobrí, či už to bol Kolo Gögh, Tóno Ondruš a ďalší. Ale Masný a Jokl boli asi pre mňa tí naj,” doplnil Švehlík.

 

Legendárny slovenský futbalista a majster Európy 1976 Marián Masný (hore druhý zprava) oslavuje 70 rokov. Zdroj: skslovan.com

Svoju kariéru Masný odštartoval v Banskej Bystrici, kde bol v rokoch 1970 – 1972. Odtiaľ prestúpil do Slovana. Spočiatku na Tehelnom poli bojoval o miesto v základnej zostave s Ladislavom Móderom. V Slovane ostal 12 rokov, získala už spomínané dva tituly, dvakrát vyhral československý pohár, aby v roku 1983 odišiel do Rakúska. Do SC Neusiedl a Mönchhof. Po dvoch rokoch sa vrátil na Slovensku a kariéru ukončil v Petržalke v roku 1985. V lige odohral Masný neuveriteľných 345 zápasov a dal 103 gólov.

Úspechy Mariána Masného

  • majster Európy 1976 v Juhoslávii
  • 3. na ME 1980 v Taliansku
  • účastník MS 1982 v Španielsku
  • majster Česko-Slovenska 1970, 1974 a 1975
  • víťaz Slovenského pohára 1974
  • víťaz Česko-slovenského pohára 1974
  • v roku 1976 zaradený medzi 10 najlepších futbalistov Európy
  • člen All-Stars ME 1976
  • člen Klubu ligových kanonierov
  • 8. v ankete “Futbalista storočia na Slovensku”

Mohlo by vás zaujímať