Domáce Spoločnosť Top

Legendárny beh Devín-Bratislava sa dotkne aj dopravy v hlavnom meste

Národný beh Devín - Bratislava 2018. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – (TASR/SITA/Redakcia) Ulice hlavného mesta opäť zaplavia tisíce nadšencov behu. Dnes sa beží v poradí už 72. ročník známeho behu Devín-Bratislava. Akcia, ktorá je historicky najstarším atletickým podujatím na našom území, sa každoročne teší vysokej účasti. Inak tomu nie je ani teraz. Pripraviť sa však treba nielen na chladnejšie počasie, ale aj viaceré dopravné obmedzenia. 

 

Ako povedal riaditeľ Správy telovýchovných a rekreačných zariadení (STARZ) hlavného mesta Peter Vojtko, na bežcov čaká hlavná trať s dĺžkou 11 625 metrov. Trať malý Devín je dlhá 2800 metrov. Miesto štartu ako aj cieľa ostáva aj tento rok nezmenené. “Hlavný pretek štartuje z parkoviska pod hradom Devín. Bežec štartuje spod mosta Lafranconi. Cieľ je spoločný, na Vajanského nábreží v blízkosti Propelera,” povedal Vojtko. Oba preteky majú štart o 10:00.

Účasť má aj tento rok, podobne ako v minulosti, prekročiť hranicu 7000 bežcov. Prihlásení sú obaja víťazi predchádzajúceho ročníka. Spolu s rekreačnými bežcami sa zároveň podujatia pravidelne zúčastňujú aj významní atléti. Pestré je aj vekové či národnostné zloženie.

Bohatej účasti sa beh tešil aj minulý rok. Zdroj: TASR –/ Jakub Kotian

Občerstvenie aj sprievodný program

Slávnostné odovzdávanie cien po skončení behu sa bude konať na Hviezdoslavovom námestí, kde bude pripravený aj sprievodný program. Každý bežec dostane podľa Vojtka originálnu účastnícku medailu a víťazi v hlavných kategóriách – muži a ženy – získajú peňažné ceny. V jednotlivých kategóriách získajú víťazi vecné ceny v podobe športových potrieb a pomôcok. Pre víťaza je pripravený putovný krištáľový pohár z roku 1934, ktorý venoval vtedajší rektor Univerzity Komenského Dobroslav Orel.

Organizátori podujatia zabezpečia na trati aj občerstvovacie stanice. “Prvá je zhruba po 3,5 kilometri pri kameňolome, kde si bežci môžu zobrať balenú vodu vo fľašiach. V blízkosti Riviéry je ďalšia občerstvovacia stanica, kde je rozlievaná voda,” priblížil riaditeľ STARZ.

Vodiči musia počítať s viacerými dopravnými obmedzeniami. Zdroj: Glob.sk

Viaceré dopravné obmedzenia

So športovou akciou priamo v uliciach mesta súvisia aj viaceré dopravné obmedzenia. Tie sú naplánované od 8:00 do 13:00. Podujatie ovplyvní aj mestskú hromadnú dopravu. Dopravný podnik Bratislava na svojej stránke upozorňuje na obmedzenia električkových liniek č. 4, 8 a autobusových liniek č. 29, 30, 32, 37, 39, 50 a 70. Od cca 08:00 do ukončenia podujatia o 13:00 bude obojsmerne vylúčená premávka električiek v južnej časti centra mesta, tzn. od tunela cez nábrežie, Nám. Ľ. Štúra, Mostovú a Jesenského ul. Podrobný prehľad premávky autobusov nájdu záujemcovia na oficiálnej webovej stránke DPB.

O ôsmej začal tiež platiť úplný zákaz vjazdu áut na Rázusovo a Vajanského nábrežie, od Mosta SNP po Šafárikovo námestie a na Mostovej ulici. Obmedzenie sa skončí o jednej popoludní. V rovnakom čase uzatvoria Devínsku cestu, Kremeľskú ulicu a cestu Devínska Nová Ves – Devín. Táto uzávierka súvisí s prepravou bežcov autobusmi na štart do Devína. Skončiť by sa mala približne o jedenástej. Od 9:45 bude uzatvorená v smere do centra aj Botanická ulica v časti Riviéra – Most SNP, ako aj Nábrežie armádneho generála Ľudvíka Svobodu v smere do centra. Obyvatelia Devína sa takisto musia pripraviť na obmedzenia vo svojej mestskej časti. Cesty v Devíne organizátori uzatvoria od 9:30 do 11:00.

Dlhá história

Prvýkrát sa z Devína bežalo v roku 1921. Akcie sa vtedy zúčastnilo 37 bežcov. Počas štyridsiatych a šesťdesiatych rokov malo podujatie zopár prestávok. Od roku 1971 až dodnes sa beh Devín – Bratislava koná každý rok.