Zahraničné Politika

Lavrov varoval, že politika USA môže destabilizovať celý Blízky východ

Lavrov varoval, že politika USA môže destabilizovať celý Blízky východ. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu varoval, že politika Spojených štátov týkajúca sa kurdskej otázky by mohla destabilizovať celý región Blízkeho východu.    

 

Ako v stredu informovala agentúra TASS, Lavrov súčasne vyjadril pochybnosti o implementácii najnovších vyhlásení USA o stiahnutí svojich jednotiek z oblasti na severe Sýrie.

Lavrov podľa TASS-u dodal, že turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu mu v utorok v telefonickom rozhovore opätovne potvrdil, že Ankara rešpektuje územnú celistvosť Sýrie.

Podľa Lavrova ho jeho turecký rezortný kolega upozornil, že Ankara bude pri všetkých podnikaných krokoch vychádzať z toho, že “konečným cieľom úsilia (Turecka) je okrem iného úplné obnovenie územnej celistvosti sýrskeho štátu.”

Lavrov tiež informoval, že po vyhláseniach Ankary a Washingtonu, ktoré sa týkali situácie na severovýchode Sýrie, Moskva rokovala so sýrskymi Kurdmi i predstaviteľmi vlády v Damasku o krokoch na zaistenie bezpečnosti v danom regióne.

Uviedol, že ruské strana na týchto rokovaniach potvrdila, že kurdské i sýrske vedenie nabádala viesť dialóg, ktorý by mal vyústiť do urovnania problémov v tejto časti Sýrie vrátane zaistenia bezpečnosti na turecko-sýrskych štátnych hraniciach.

Šéf ruskej diplomacie okrem toho v mene Ruska vyjadril presvedčenie, že situácia v severovýchodnej Sýrii by sa mala riešiť výlučne prostredníctvom dialógu medzi vládou v Damasku a kurdskými komunitami tradične žijúcimi v danom regióne.

Biely dom v nedeľu vyhlásil, že americké sily sa stiahnu zo severovýchodnej Sýrie, aby uvoľnili cestu pre plánovanú tureckú ofenzívu proti Kurdom. Toto rozhodnutie vyvolalo v USA ostrú kritiku. Washington sa totiž podľa odporcov tohto kroku odvracia od Kurdov, ktorí priniesli v Sýrii veľké obete v bojoch proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok oznámil, že Turecko je pripravené začať vojenskú operáciu proti kurdským silám na severe Sýrie po tom, ako dostal “zelenú” od prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa.

Rusko je hlavným spojencom sýrskej vlády a od roku 2015 sa zúčastňuje na bojoch v Sýrii.

Predstaviteľ Erdoganovej kancelárie: Ofenzíva v Sýrii sa začne “čoskoro”

Chystaná ofenzíva Turecka a spriaznených síl proti Kurdom v severnej Sýrii sa začne “čoskoro” a medzinárodné spoločenstvo by sa malo v tejto záležitosti postaviť za Ankaru. Riaditeľ komunikačného odboru kancelárie tureckého prezidenta Fahrettin Altun to uviedol v príspevku pre americký denník The Washington Post, z ktorého citovali v stredu svetové tlačové agentúry.

“Turecká armáda – spoločne so Slobodnou sýrskou armádou (FSA) – čoskoro prekročí turecko-sýrsku hranicu,” napísal tento predstaviteľ, pričom spomenul sýrske povstalecké sily podporované Ankarou. Kurdské zdroje na severe Sýrie podľa agentúry DPA v stredu ráno uvádzali, že situácia je zatiaľ pokojná, zachytili však ďalšie posilňovanie prítomnosti tureckých síl blízko hranice.

“Všetko nasvedčuje tomu, že náš pohraničný región bude napadnutý Tureckom a sýrskou opozíciou, ktorá je s ním prepojená,” uviedli v stanovisku Sýrske demokratické sily (SDF) s prevahou Kurdov, ktoré ovládajú danú oblasť. Vyzvali pritom “medzinárodné spoločenstvo a všetky krajiny medzinárodnej koalície proti Islamskému štátu (IS)”, aby “si splnili svoju povinnosť a zabránili humanitárnej katastrofe”.

Irán začal prekvapujúce vojenské cvičenie pri hranici s Tureckom

Iránska štátna televízia v stredu prekvapila oznámením, že Islamská republika začala neďaleko svojich hraníc s Tureckom vojenské cvičenie za účasti armádnych jednotiek pre špeciálne operácie.

Vojenské cvičenie sa koná v období, keď Irán vystupuje proti plánovanej invázii Turecka na sever Sýrie, zameranej proti tamojším sýrskym kurdských bojovníkom. Sýrski Kurdi boli spojencami USA vo vojne proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), keď na veľkej časti Sýrie – aj susedného Iraku – vyhlásila samozvaný kalifát, pripomenula agentúra AP.

Neočakávané iránske manévre boli oznámené v stredu. Iránska štátna televízia uviedla, že na cvičenie dohliada generálmajor Abdolrahím Músaví, veliteľ iránskej armády.

Televízia sa však v správe nezmienila o očakávanej tureckej operácii na severe Sýrie a ani nespresnila počet vojakov, zúčastňujúcich sa na cvičení v meste Kúščí v iránskej provincii Západný Azerbajdžan. Oblasť sa nachádza približne 620 kilometrov severozápadne od iránskej metropoly Teherán.

Irán a Rusko sú hlavnými spojencami vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Obe krajiny majú vojakov na území Sýrie. Hoci verejne sa stavajú proti tureckému vpádu do Sýrie, zrejme im operácia, ktorá má preriediť rady kurdských síl, neprekáža.

Turecká vláda prostredníctvom ministra obrany Hulusiho Akara medzitým oznámila, že v prípravách operácie pokračuje. Ankara pokladá kurdských bojovníkov v Sýrii za teroristov, napojených na kurdské povstanie prebiehajúce v rámci Turecka.