Domáce Politika

Lajčák v Minsku rokoval s partnermi z Mongolska, Bieloruska a Gruzínska

Miroslav Lajčák - Zdroj: TASR/Martin Baumann

MINSK – S partnermi z Mongolska, Bieloruska a Gruzínska dnes rokoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie hovoril s predstaviteľmi spomínaných štátov v Minsku na okraj zasadnutia Úzkeho jadra Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú poskytol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

S ministrom zahraničných vecí a obchodu Mongolskej republiky Damdinom Tsogtbaatarom hovorili o rozvoji spolupráce. Obaja partneri v nadväznosti na výsledky historicky prvej návštevy šéfa mongolskej diplomacie v SR v apríli tohto roku zdôraznili záujem na posilňovaní dvojstrannej spolupráce a pokračovaní intenzívnych kontaktov v politickej aj obchodnej oblasti. Dôležitým faktorom v tomto smere by mohli byť viacerí úspešní mongolskí absolventi slovenských vysokých škôl, ktorí majú záujem byť nápomocní pri napĺňaní uvedených ambícií.

K rozvoju obchodno-ekonomických vzťahov by mohlo prispieť aj vytvorenie spoločnej hospodárskej komisie, ktorej zasadanie sa predpokladá v druhom polroku budúceho roka. Ministri vnímajú pozitívne taktiež finalizáciu rokovaní o uzavretí memoranda o porozumení medzi rezortmi zahraničia. Zároveň vyslovili pripravenosť rozvíjať spoluprácu v multilaterálnej oblasti, osobitne v kontexte blížiaceho sa predsedníctva SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Mongolsko sa stalo 57. účastníckym štátom tejto organizácie v novembri 2012.

Miroslav Lajčák a bieloruský rezortný partner Vladimír Makej spoločne zhodnotili perspektívy dvojstranných vzťahov. Dôraz kládli na obchodno-ekonomické aspekty, v ktorých Slovensko a Bielorusko vidia veľký potenciál a rezervy. Lajčák a Makej zároveň vyjadrili spokojnosť s doterajším prehlbovaním regionálnej kooperácie medzi mestami a krajmi na oboch stranách. Ministri diskutovali o realizácii programu Východného partnerstva.

V tejto súvislosti sa zhodli, že po desiatich rokoch fungovania uvedeného programu je načase prísť s novým politickým impulzom pre ďalšie oživenie a prehĺbenie spolupráce medzi EÚ a šiestimi krajinami partnerstva, o čo má Bielorusko záujem. Lajčák informoval bieloruského ministra o prioritách slovenského predsedníctva vo Visegrádskej štvorke, ale najmä v rámci OBSE, kde sa chceme zamerať na pomoc ľuďom, ktorí trpia v konfliktných oblastiach. „Slovensko si chce stanoviť v rámci predsedníctva ambiciózne, realistické a užitočné ciele,“ cituje Lajčáka tlačová správa. Minister zdôraznil, že SR je kategorickým zástancom dodržiavania noriem medzinárodného práva. Makej ocenil pôsobenie Lajčáka v pozícii predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov a vyjadril presvedčenie, že slovenský minister úspešne kontinuálne nadviaže na túto etapu práve predsedníctvom v OBSE.

Tretie dvojstranné rokovanie absolvoval šéf slovenskej diplomacie s námestníkom ministra zahraničných vecí Gruzínska Lashom Darsaliom. Ústrednou témou tohto stretnutia bola perspektíva riešenia zmrazených konfliktov na území Gruzínska, čo má byť jednou z tém slovenského predsedníctva v OBSE. Gruzínsky námestník skonštatoval, že Tbilisi má napriek doterajšej stagnácii záujem prísť z možnosťami riešenia aktuálnej situácie. Minister Lajčák ocenil kroky Gruzínska v rámci napĺňania programu Východného partnerstva a vyzval Darsaliu, aby partnerská strana nepoľavovala vo svojom doterajšom úsilí a iniciatívne prichádzala s návrhmi, ktoré môžu krajinu viac priblížiť k EÚ. Zároveň ho ubezpečil, že SR bude naďalej pokračovať v poskytovaní rozvojovej pomoci Gruzínsku.