Politika Spoločnosť Zahraničné

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE. (TASR/AP)

LONDÝN – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák predstavil v pondelok v Londýne priority slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE). TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ).

Lajčák sa stretol so svojím britským rezortným partnerom Jeremym Huntom a s ďalšími vládnymi predstaviteľmi. Hlavnými témami rokovaní boli predsedníctvo SR v OBSE, ako aj aktuálny vývoj ohľadne odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

“Predsedníctvo v OBSE preberáme v neľahkej situácii, osobitne po ostatnom incidente v Azovskom mori, každopádne chceme vystupovať ako konštruktívny partner s cieľom primäť všetky zainteresované strany k dialógu,” uviedol šéf slovenskej diplomacie. Zámerom slovenskej strany je podľa neho deeskalácia napätia a pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi kvôli konfliktom v účastníckych krajinách OBSE.

Lajčák sa s partnermi zhodol na potrebe zabezpečiť, aby odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bol riadený a tým poskytol istotu občanom a podnikateľom. V opačnom prípade tvrdý brexit prinesie veľké ekonomické a politické škody.

“Treba si uvedomiť, že dohoda o vystúpení bola ťažko vyrokovaná. Pevne verím, že sa ju podarí schváliť aj v britskom parlamente,” uviedol Lajčák.
Napriek očakávanému brexitu Británia podľa Lajčáka zostáva jedným z kľúčových partnerov Slovenska, čo dokazuje aj výška britských investícií na Slovensku vrátane nedávnej akvizície Jaguar Land Rover v Nitre.

Lajčák navštívil v Londýne aj Centrum pre európske reformy, kde diskutoval s riaditeľom tejto mimovládnej inštitúcie Charlesom Grantom a jeho spolupracovníkmi o aktuálnych európskych otázkach.