Ostatné Domáce

LAJČÁK: Toto je základná podmienka pre udržateľný rozvoj

BRATISLAVA – Demokracia je základná podmienka pre dlhodobý udržateľný rozvoj a mala by byť jeho ústredným bodom. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák na ministerskej konferencii Spoločenstva demokracií v San Salvádore, kde delegáti diskutovali o spôsobe prepojenia tzv. dobrého vládnutia a hospodárskeho rozvoja v kontexte napĺňania globálnych rozvojových cieľov. Spoločenstvo demokracií je neformálna iniciatíva na podporu a šírenie demokracie založená v roku 2000.

Jej cieľom je dopĺňať demokratizačné aktivity ďalších medzinárodných fór, pričom poskytuje platformu aj na interakciu s mimovládnym sektorom a občianskou spoločnosťou. Ako informoval tlačový odbor rezortu diplomacie, účasť na ôsmej ministerskej konferencii Spoločenstva demokracií spojil minister Lajčák s bilaterálnou návštevou Salvádoru a viacerými dvojstrannými rokovania s partnermi z Latinskej Ameriky a Ázie. Lajčák sa stal prvým členom slovenskej vlády, ktorý navštívil Salvádor.

Minister Lajčák vo svojom vystúpení zdôraznil úlohu, ktorú pri budovaní demokracie zohráva občianska spoločnosť. Aj preto podľa ministerstva kladie Slovensko v diskusiách o formulovaní cieľov udržateľného rozvoja dôraz na budovanie inkluzívnej spoločnosti a efektívnych fungujúcich inštitúcií. Podľa Lajčáka sa pritom opierame o vlastnú skúsenosť z úspešného procesu demokratizácie a transformácie, vrátane posilňovania občianskej spoločnosti.

Na rokovaniach s viceprezidentom krajiny, ministrom zahraničných vecí a ministrom hospodárstva zdôraznil, že hoci Slovensko a Salvádor nemajú otvorené otázky, potenciál vzájomnej spolupráce nie je využitý. “Stredná Amerika je pre Európsku úniu strategickým partnerom a v existujúcej Asociačnej dohode máme potrebný právny rámec na rozvoj najmä ekonomickej spolupráce. Teraz ho treba naplniť obsahom,” poznamenal na stretnutí s viceprezidentom Óscarom Ortizom. S rezortným kolegom Hectorom Martínezom sa Lajčák podrobnejšie venoval možnostiam tesnejšej regionálnej spolupráce medzi krajinami Visegradskej štvorky (V4) a krajinami Stredoamerického integračného systému SICA. Takisto tlmočil ministrovi zahraničných vecí Indie záujem posunúť vzťahy V4 s Indiou na vyššiu politickú úroveň.

O ochrane hraníc a cezhraničnej kriminality hovoril s ministrom zahraničných vecí Guatemaly Carlosom Raúlom Moralesom Moscosom, ktorého pozval na návštevu Slovenska.