Domáce Politika Spoločnosť Top

Lajčák s obhajobou paktu OSN nepochodil, poslanci schválili návrh SNS

Lajčák dnes neuspel. Foto: Vlado Anjel

BRATISLAVA (Redakcia/TASR) – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dnes obhajoval pakt o migrácií pred zahraničným výborom NR SR. S veľkým pochopením sa však nestretol. Svojim kolegom sa snažil vecne vysvetliť formálne náležitosti paktu, ale aj to, čo znamená pre Slovensko. Podľa neho by jeho neprijatie mohlo našej krajine výrazne uškodiť. Výbor sa však pri hlasovaní priklonil k SNS, ktoré navrhlo dokument nepodporiť. 

 

„Nie je to biblia, neobsahuje prikázania, ktoré musíme dodržať,“ povedal Lajčák poslancom o pakte OSN. Dokument je podľa neho už teraz kompromisom. „Neobsahuje nič, čo by bolo pre Slovensko neprijateľné.“

Lajčáka podporila len predsedníčka výboru Katarína Cséfalvayová. „Je to to najlepšie, to jediné, čo tu máme,“ vyhlásila s tým, že okolo paktu panuje zbytočná hystéria. Na tom sa zhodli takmer všetci. Drvivá väčšina poslancov však pozerá najmä na vôľu voliča. Aj to je podľa Lajčáka chyba.

Podľa neho treba myslieť aj na to, čo o nás náš postoj vypovie. “Slovensku ubližujete, ak vyháňate diplomatov od stola,” povedal Lajčák. “Chcem, aby sme prijali dokument s výhradami,” povedal. Podľa neho môže Slovensko v Marrakéši prijať dokument s tým, že vyhlásime zvrchovanosť domáceho postoja k imigrácií nad postojom OSN. “Migrácia je realita,” povedal. Podľa neho by Slovensku uškodilo, ak by sme pred problémom zatvárali oči.

Dokument podľa neho chráni aj Slovákov v zahraničí. “Toto nie je debata o mne ale o tom, aké Slovensko chceme mať,” povedal Lajčák. Poslanci totiž argumentovali aj Lajčákovým pôsobením v OSN. Tvrdili, že ho zaujíma najmä jeho osobná reputácia. On to jednoznačne popiera a tvrdí, že problém migrácie je celosvetový. Žiadna krajina ho podľa neho nedokáže vyriešiť sama.

Za Lajčákom však stojí minister životného prostredia Lázsló Sólymos. “Žiadny globálny problém sa nedá riešiť bez toho, aby sa rokovalo na medzinárodnej úrovni a snažili sme sa o konsenzus. Zažil som to pri Parížskej dohode, lebo klimatická zmena je globálna téma podobná migrácii. Preto nezneužívajme túto tému na domáci politický boj, nestrkajme hlavu do piesku a poďme rokovať na úrovni OSN, kde môžeme predniesť naše výhrady ku Globálnemu paktu o migrácii ako vyspelá krajina,” napísal na sociálnej sieti.

Slniečkársky dokument

Poslanec za vládny Smer-SD Ľuboš Blaha Lajčáka taktiež nepodporil. Dokument nazval “slniečkárskym.” Jeho argumenty boli podobné, ako argumenty jeho straníckeho šéfa Roberta Fica. Poslanec za SNS Pavol Paška s dokumentom taktiež nesúhlasí. Výbor sa s jeho stanoviskom stotožnil. Vláda by mala zaujať nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Vyplýva to z uznesenia z dielne poslancov SNS, ktoré v stredu schválil Zahraničný výbor Národnej rady SR. Poslanci sa ním ďalej budú zaoberať na blížiacej sa schôdzi. V uznesení sa nepíše, že by sa Slovensko nemalo zúčastniť konferencie v Marrákeši, a má odporúčací charakter.

Konečné stanovisko však zaujme vláda. Práve z tohto dôvodu Miroslav Lajčák komunikuje najmä s premiérom Petrom Pellegrinim. S Robertom Ficom sa o probléme od zverejnenia Ficovho videa nerozprával.

Pokiaľ sa Slovensko k dokumentu neprihlási, Lajčák zváži demisiu. Je preňho bytostne dôležité, aké Slovensko v zahraničí reprezentuje.

Kontroverzný dokument

Na 34 stránkach dohody sa výslovene hovorí, že je garantované suverénne právo jednotlivých štátov na samostatnú národnú migračnú politiku a tiež na rozlišovanie medzi legálnym a nelegálnym statusom migranta.

To zahŕňa rešpektovanie „odlišnej reality, politiky, priorít a potrieb“ štátov, ktoré pakt podpíšu. V dokumente takisto neexistuje žiadna zmienka o nútení k presídľovaniu či o dohode o presadzovaní migrácie.

Pakt štáty okrem toho vyzýva, aby bojovali s nelegálnou migráciou a zároveň, aby organizovali legálne prisťahovalectvo v súlade s ľudskými právami.

Viac si môžete prečítať TU.