Domáce Politika Top

Lajčák nebude kandidovať za prezidenta. Čo na to ministri zo Smeru?

BRATISLAVA – Minister kultúry Marek Maďarič rozumie argumentom ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, prečo nechce kandidovať za prezidenta. Lajčák pre denník Pravda potvrdil, že kandidovať na najvyššiu ústavnú funkciu nebude.

Maďarič však zdôraznil, že pokiaľ ide o prezidentské voľby, kľúčové bude rozhodnutie súčasného prezidenta Andreja Kisku, teda či sa bude opätovne uchádzať o dôveru voličov. „Až v tom momente, keď to bude jasné, budú všetky ostatné úlohy zaujímavejšie. Dnes sú to špekulácie,“ povedal Maďarič.

Jednoznačné nie kandidatúre

Šéf rezortu kultúry, ktorý sa len nedávno vzdal postu podpredsedu strany Smer-SD nevie, či je dnes hlavným kandidátom strany eurokomisár Maroš Šefčovič. Tvrdí však, že najväčšia politická strana by mala mať buď svojho kandidáta, alebo niekoho veľmi jasne podporovať. Dodal, že on o kandidatúre nikdy neuvažoval.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák pre denník Pravda potvrdil, že nebude kandidovať za prezidenta. Lajčákovo meno pritom v súvislosti s touto funkciou spomínali vysokí predstavitelia Smeru, vrátane premiéra Roberta Fica.

„Mám rešpekt k úradu prezidenta Slovenskej republiky. Rovnako si vážim každého, kto súkromne alebo verejne vyslovil názor, že by som nemusel byť zlým kandidátom na túto funkciu. Chcem však jasne a jednoznačne povedať, že nebudem kandidovať za prezidenta SR. Nikdy som o tom neuvažoval. Chcem sa ďalej venovať zahraničnej politike, ktorá ma napĺňa,“ povedal Lajčák s tým, že toto rozhodnutie sa nezmení.

Dobré, že usekol špekulácie

Podľa ministra financií Petra Kažimíra je dobré, ak „niekto usekne špekulácie“. Myslí si, že Smer určite nebude mať problém niekoho nájsť, tvrdí ale, že ešte je skoro. „Z nášho pohľadu bude veľmi dôležité, ako sa rozhodne pán prezident Kiska. On má šancu pokračovať. Všetci čakáme. Nech sa aj on vymáčkne a budeme vedieť, ako zareagovať,“ povedal dnes pre novinárov Kažimír.

„Nezabudnime, že sme členmi koalície, bolo by normálne sa usilovať o podporu všetkých koaličných strán. Považujem za úplne normálne, že konzultácia medzi koaličnými partnermi je prirodzená. Nemusel by to byť čisto stranícky kandidát, ale snaha mať širšiu podporu je úplne prirodzená vec,“ dodal Kažimír. Koaličná SNS však v decembri minulého roka už oznámila, že postaví vlastného kandidáta do prezidentských volieb.

Priskoro riešiť

Ešte je priskoro riešiť tieto otázky, myslí si ďalší vysokopostavený predstaviteľ Smeru, minister hospodárstva Peter Žiga. To, že premiér spomínal Lajčáka ako možného vhodného kandidáta neznamená, že to bol oficiálny kandidát. „Nikdy to tak nebolo vnímané, skôr sa hovorilo o tipoch na ľudí, ktorí by mohli kandidovať,“ dodal Žiga.

Podľa ministra vnútra a podpredsedu strany Roberta Kaliňáka je ešte skoro. Podľa neho stačí, ak kandidáta predstavia do decembra tohto roka, voľby budú v marci 2019. O Marošovi Šefčovičovi ani iných možných kandidátoch špekulovať nechcel.

Foto: SITA