Zahraničné

Lajčák na podujatí v Berlíne zdôraznil dôležitosť rozširovania EÚ

Miroslav Lajčák - Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BERLÍN – Dôležitosť rozširovania Európskej únie a potrebu hľadania novej zhody v otázke otvorenia prístupových rozhovorov s Albánskom a Macedónskom zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na štvrtkovom vystúpení na medzinárodnom podujatí Strategické výzvy Európskej únie v oblasti západného Balkánu v roku 2020, ktoré sa konalo v Berlíne. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

V úvodnom paneli podujatia si mimovládni experti a odborníci z radov štátnej správy vymenili názory na hlavné riziká a výzvy spoločnej európskej zahraničnej politiky v integračných procesoch na západnom Balkáne. “Nasledujúce mesiace budú pre vzťahy EÚ s krajinami západného Balkánu kľúčové. Treba hľadať nový konsenzus v otvorení prístupových rozhovorov s Albánskom a Macedónskom, treba vylepšiť politiku rozširovania a pripraviť májový summit EÚ s krajinami tohto regiónu,” zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Lajčák poukázal však aj na riziká, ktorým môže EÚ čeliť v prípade, že krajinám západného Balkánu nevyšle jasný signál. “Treba si uvedomiť, že rozširovanie je pozitívnou agendou, v poslednom čase však čoraz častejšie cítim, ako by bolo rozširovanie problém,” povedal.

Západný Balkán je podľa ministra regiónom, kde musí EÚ ukázať svoj vplyv. “Často sa spoliehame na komunikačné stratégie, ale zabúdame, že ľudia z regiónu západného Balkánu čítajú komplexnosť signálov, ktoré vysielame,” uviedol Lajčák a dodal, že najbližšie obdobie treba využiť práve na obnovu dôvery v rozširovací proces EÚ. Podujatie zorganizovala nezávislá mimovládna organizácia Nemecká spoločnosť pre zahraničnú politiku (DGAP) a medzinárodný think-thank Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR) so sídlom v Berlíne.