Domáce Politika Top

Lajčák by bol prezidentom, valcuje ostatných. Tvrdí to prieskum Focusu

Miroslav Lajčák je podľa prieskumu favoritom prezidentských volieb. Zdroj: Archív

BRATISLAVA- Po rozpačitých výsledkoch v komunálnych voľbách si môže najsilnejšia strana na politickej scéne napraviť renomé v prezidentských voľbách. Tie nás čakajú už o pár mesiacov na jar v roku 2019. Hlavným favoritom na prezidenta je súčasný minister zahraničných vecí ako nominant Smeru-SD Miroslav Lajčák, ktorý oficiálne kandidatúru stále neohlásil. Dlhodobo túto nomináciu vylučoval, no v poslednom čase sú jeho vyjadrenia menej odmietavé.

 

Lajčák by v prípade svojej kandidatúry získal toľko percent, koľko ďalší traja kandidáti za ním dokopy. Podľa prieskumu Focusu by v prvom kole šéf diplomacie presvedčil až 32,3 percenta voličov. Robert Mistrík, vedec a jeden zo zakladateľov SaS, ktorý sa umiestnil na druhej priečke, by získal iba 11,7 percenta hlasov. Mistrík zatiaľ vedie len v objeme peňazí, ktoré doposiaľ na svoju propagáciu minul. Podľa transparentného účtu za posledných 7 mesiacov minul viac ako 385-tisíc eur.

Tretím by bol Štefan Harabin, sudca Najvyššieho súdu SR a bývalý minister spravodlivosti za HZDS. Získal by 10 percent hlasov. Až na štvrtom mieste by sa umiestnil dlhoročný politik a podpredseda Národnej rady Béla Bugár z Mostu-Híd s 9,2 percentami.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Prezidentské voľby budú na Slovensku na jar na budúci rok. Predstavte si však, že by sa prezidentské voľby konali už tento víkend a na prezidenta by kandidovali nasledujúci kandidáti. Ktorému z nich by ste dali svoj hlas?”

Z vymenovaných kandidátov si vedelo vybrať 63,3 percenta opýtaných, 27,4 percent by si nevedelo vybrať a 9,3 percent voličov by prezidenta voliť vôbec nešlo.

Novembrový prieskum možných prezidentských kandidátov, Zdroj: agentúra Focus

Všetky doterajšie prieskumy volebných preferencií k blížiacim sa voľbám sú skreslené najmä tým, že sa do nich zaraďujú aj kandidáti, ktorí doteraz svoju kandidatúru ani neohlásili. To sa týka v tomto prípade Miroslava Lajčáka aj Veroniky Remišovej. Lajčák vyhrával v prezidentskom prieskume od agentúry Focus aj v septembri, do prieskumu bol ale zaradený aj Andrej Danko.

Iný prieskum zo septembra, od agentúry AKO napríklad zaradil do otázok aj Petra Pellegriniho a rovnako Andreja Danka, v prieskume vtedy ale prekvapil Chmelár.

Termín volieb ešte určený nie je a nie sú známi ani všetci kandidáti. Na kandidatúru musia kandidáti splniť viacero podmienok vrátane veku a vyzbieraných podpisov (buď 15 poslaneckých, alebo 15-tisíc občianskych).