Top Zahraničné

Labouristi budú môcť hlasovať o útokoch v Sýrii podľa seba

LONDÝN – Vodca britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn dnes naznačil, že labouristickí poslanci v parlamente budú môcť hlasovať podľa svojho svedomia o tom, či sa má Británia zapojiť do leteckých útokov na Islamský štát (IS) v Sýrii. Vzhľadom na Corbynovo rozhodnutie je pravdepodobnejšie, že parlament návrh schváli, informovala tlačová agentúra AP.

Britský premiér David Cameron potrebuje hlasy niekoľkých labouristických poslancov, aby získal súhlas parlamentu k náletom proti IS, ktorý sa prihlásil k zodpovednosti za útoky v Paríži so 130 obeťami na životoch. Corbyn osobne je proti britskej účasti na útokoch v Sýrii, niektorí labouristickí poslanci sú však za.

Cameron minulý týždeň povedal, že IS ohrozuje britskú národnú bezpečnosť a dodal, že nechá parlament o návrhu hlasovať, až keď si bude istý, že má dostatočnú podporu, aby bol schválený. Podľa tlačovej agentúry AP by sa hlasovanie mohlo uskutočniť už túto

AP dodala, že Corbyn čelil možnej rebélii a hromadným rezignáciám poslancov, ktorí podporujú vojenskú akciu, ak by bol ako predseda strany nariadil poslancom hlasovať proti danému návrhu. V pondelok požiadal premiéra o dva celé dni na rozpravu, kým budú poslanci hlasovať.

Labouristická strana dnes zverejnila výsledky prieskumu, z ktorých vyplynulo, že 75 percent členov strany je proti vojenskej akcii v Sýrii.