Regióny Žilina Kysuce Ekonomika Domáca

Kysučania si priplatia. Zvyšovať sa bude poplatok, ktorý sa nemenil dvanásť rokov

peniaze, bankovky, PZP, poistenie
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Zdroj: Glob.sk/Peter KorčekKYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Ani obyvatelia Kysuckého Nového Mesta sa v budúcom roku nevyhnú vyšším miestnym daniam a poplatkom. Razantne stúpa predovšetkým ročný poplatok za vývoz a uloženie komunálneho odpadu, ktorý je po novom stanovený na 26,97 eura, čo je o desať eur viac ako doteraz. S výnimkou jedného poslanca sa na nových sadzbách daní a poplatkov zhodlo kompletné mestské zastupiteľstvo.

 

Zvýšenie sadzieb dane z nehnuteľností zdôvodňovala radnica povinnosťou samospráv do roku 2024 upraviť rozdiel medzi najnižšou a najvyššou sadzbou dane zo stavieb na desaťnásobok. Podobne ako v iných mestách však zazneli aj argumenty o nutnosti zabezpečiť dodatočné financie do mestského rozpočtu po vládnych opatreniach z tohto roka. “Keď sme pri tvorbe rozpočtu na budúci rok zmapovali požiadavky všetkých rozpočtových subjektov, zistili sme, že s doterajšou úrovňou daní nie sme schopní zostaviť rozpočet. Aj pri navrhnutom zvýšení zostali stále oblasti, ktorých nároky nebudú plne uspokojené,” vyhlásila pred poslancami vedúca finančného oddelenia mestského úradu Jarmila Bílešová s tým, že ak neschvália predložené všeobecne záväzné nariadenia (VZN), nemá zmysel v ďalšom bode programu rokovať o rozpočte mesta.

S výnimkou poslanca Mateja Fabšíka, ktorý svoju zdržanlivosť pri hlasovaní zdôvodnil nedostatočnou komunikáciou o pripravovanom zvýšení daní s obyvateľmi mesta zo strany radnice, mestské zastupiteľstvo návrh VZN o dani z nehnuteľnosti schválilo. Ak doteraz obyvateľ 3-izbového bytu s výmerou 70 metrov štvorcových platil daň 10,50 eura, od 1. januára 2020 to bude 17,50 eura. Na vyššie dane sa musia pripraviť aj podnikatelia, majitelia výrobných a priemyselných hál zaplatia za každý meter štvorcový dve eurá, ostatní podnikatelia ešte o 50 centov viac. Nižšie daňové sadzby majú obyvatelia a podnikatelia v miestnych častiach Oškerda a Budatínska Lehota.

Jednotný je však ročný poplatok za vývoz a uloženie komunálneho odpadu, ktorý sa zvyšuje o desať eur. “Poplatky za odpad sa v našom meste nezvyšovali dvanásť rokov, každoročne sme na vývoz odpadu doplácali z rozpočtu ešte viac ako 100-tisíc eur, na čo sme boli upozornení aj zo strany Najvyššieho kontrolného úradu SR. Navyše štát pristúpil k stanoveniu pevných sadzieb za skládkovanie, na čo sme museli reagovať,” vysvetlil dôvody úpravy poplatku za odpad primátor Marián Mihalda.

Podľa neho však obyvatelia Kysuckého Nového Mesta majú v porovnaní so susednými mestami zabezpečený väčší komfort pri vyvážaní odpadu, keďže ten je od rodinných domov vyvážaný v týždenných intervaloch a od bytových domov dokonca dvakrát do týždňa. Zvýšenie ročného poplatku za odpad na 26,97 eura prinesie do mestského rozpočtu v Kysuckom Novom Meste okolo 160-tisíc eur.