Domáce Kategórie Politika Spoločnosť

Kybernetický útok na ministerstvo bol neúspešný. Citlivé informácie neunikli

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Útočníci, ktorí sú za kybernetickým útokom na ministerstvo zahraničných vecí, sa nedostali k utajovaným skutočnostiam. Na Hodine otázok v Národnej rade (NR) SR to povedal vicepremiér a minister financií Peter Kažimír, ktorý odpovedal za premiéra Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

“Citlivé informácie sú prenášané lepšie chránenými kanálmi. Informačné systémy ministerstva zahraničných vecí neboli znefunkčnené,” doplnil s tým, že sa preveruje, aké informácie mohli útočníci získať.

Zároveň sa podľa vicepremiéra zavádza séria bezpečnostných opatrení na zabránenie podobným aktivitám. “Budovanie infraštruktúry v oblasti kybernetickej bezpečnosti bude jedna z priorít výdavkov vlády, pretože ide o oblasť, ktorú nesmieme podceniť,” zdôraznil. Podobné útoky sú podľa jeho slov problémom, ktorý sa objavuje takmer denne. “Preto je potrebné, aby boli všetci pripravení, a ochrana musí fungovať na vysokej úrovni,” podotkol.

Pripomenul, že terčom rozsiahleho kybernetického útoku sa stalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. “Po Nemecku, Českej republike a Veľkej Británii sme sa stali ďalším cieľom sofistikovanej kybernetickej špionáže,” uviedol.

Útok odhalilo Vojenské spravodajstvo. “Zaznamenalo neštandardné správanie sa počítačov a po hĺbkovej analýze potvrdilo, že išlo o sofistikovaný škodlivý kód, ktorý umožnil útočníkom filtráciu dát zvnútra organizácie na útočníkove servery v zahraničí,” priblížil.

Zatiaľ podľa premiérovej odpovede nie je možné špecifikovať, kto za útokom stojí. “Identita útočníkov a predmet ich záujmu sú predmetom vyšetrovania a dokumentovania,” doplnil za premiéra Kažimír.

Otázku položil poslanec SaS Martin Klus. Chcel vedieť, či došlo k úniku informácií a informácií podliehajúcich utajeniu, a zároveň, či bola ohrozená bezpečnosť Slovenskej republiky.