Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Kvôli pandémii sa zrušila televízna a filmová výroba. Ľudia z brandže nemajú z čoho žiť, obracajú sa na premiéra

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – V dôsledku rušenia všetkých kultúrnych a spoločenských akcií najviac trpia ľudia pracujúci v audiovizuálnom prostredí. Tvorcovia sa ocitli bez príjmu. Najbližšie mesiace tak budú musieť čeliť obrovskej kríze, čo môže mať až fatálne následky. Kto za nich zaplatí pôžičku, elektrinu či plyn? Umelci častokrát žijú z výplaty do výplaty. Reč nie je o tých, ktorých vidíme iba na obrazovke. Hovoríme o celej plejáde umelcov, ktorí sa pohybujú v pozadí audiovizuálnej výroby. Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) sa preto rozhodla s problémom obrátiť na premiéra.

 

SFTA myslí na všetkých, ktorí pre nás tvoria. Uvedomujú si obrovské straty, ktorým v dôsledku opatrení vlády budú umelci čeliť. Rozhodli sa preto poslať otvorený list dosluhujúcemu premiérovi Petrovi Pellegrinimu a novému premiérovi Igorovi Matovičovi.

Akadémia žiada o pomoc. ,,Slovenská filmová a televízna akadémia vás žiada o urgentné a konkrétne návrhy riešení našich rastúcich existenčných problémov, a to napríklad formou bezúročnej pôžičky poskytovanej autorom, výkonným umelcom, SZČO alebo malým podnikateľom pôsobiacim v audiovízii, odkladom splátok hypotekárnych a iných úverov, leasingových zmlúv a odkladom platenia odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne.’’

Niektoré banky si zásah do peňaženiek uvedomujú a ľuďom umožňujú odložiť si splátky úverov. Vláda dokonca plánuje prijať opatrenia, ktoré sa budú týkať aj spomínaných úverov, či odkladmi platenia odvodov do zdravotnej či sociálnej poisťovne. Takúto formu pomoci predstavil dosluhujúci minister hospodárstva Peter Žiga. S väčšinou opatrení súhlasí aj predseda strany SaS Richard Sulík, ktorý bude novým ministrom hospodárstva a všetko tak bude závisieť od neho. Zatiaľ teda treba povedať, že ide o návrhy, ktoré musí odobriť už nová vláda.

 

SFTA žiada o pomoc. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Home office pre nich neexistuje

Iniciátorka listu a prezidentka SFTA Wanda Adamík Hrycová nespochybňuje zmysel opatrení rušiť akcie a podujatia. Na druhej strane myslí aj na ľudí, ktorí zo dňa na deň zostali bez práce. Bez príjmu zostali kameramani, osvetľovači, kostyméri, maskéri, rekvizitári a mnohí ďalší. Ako uvádza, nikto z nich nepracuje na paušál, sú platení na základe odpracovaných hodín a nemôžu mať ani home office. ,,Ich náročná práca je projektová, vyžaduje si cestovanie, stretávanie sa vo veľkých skupinách (filmový štáb má nezriedka viac ako 100 ľudí). To sú podmienky, ktoré sú v súčasnosti nezabezpečiteľné a tak prišlo k masívnemu rušeniu televíznych a filmových výrob, dabingov, nakrúcaniu reklám, kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, a to najmenej na obdobie najbližších dvoch až troch mesiacov,’’ uvádza Wanda Adamík Hrycová.

V otvorenom liste zdôrazňuje, že tisícky rodín prichádzajú o svoje príjmy. ,,Príjmy, z ktorých živia svoje deti, platia nájom alebo hypotekárne úvery, elektrinu, plyn, leasingové splátky, spotrebné úvery a v neposlednom rade dane a odvody štátu. Máloktorá rodina pôsobiaca v audiovízii má vytvorené také finančné rezervy a úspory, aby vedela bez problémov zvládnuť výpadok príjmu jedného rodiča, a už vôbec nie oboch.’’

 

Rušia sa filmové a televízne výroby. Zdroj: pixabay.com

Známe osobnosti

K tejto výzve sa doteraz pripojili profesné organizácie a združenia: Asociácia nezávislých producentov, Asociácia producentov animovaného filmu, Asociácia slovenských filmových strihačov, Asociácia slovenských kameramanov, Slovenská asociácia producentov v audiovízii, Únia filmových distributérov, Združenie prevádzkovateľov kín Slovenska. 

Pod žiadosťou sú podpísaní napríklad aj Milan Lasica, Jozef Heriban, Maroš Hečko, Peter Nágel či Peter Bebjak.

O stanovisko sme požiadali aj kompetentných. Keďže situácia s koronavírusom je neúprosná a mení plány z minúty na minútu, článok budeme o ich reakcie aktualizovať. 

 

Pod list sa podpísali mnohé osobnosti a organizácie. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať:

 

Koronavírus ochromil aj audiovizuálny priemysel. Zdroj: pixabay.com