Domáce Kauzy

Kvietik a Kožuch budú definitívne stíhaní väzobne

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BRATISLAVA – Bývalého riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja Kožucha a finančníka Martina Kvietika budú definitívne stíhať väzobne. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí, ktorý tak zamietol sťažnosti obvinených voči aprílovému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

 

“Senát NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí sťažnosti obvinených Martina K. a Juraja K., trestne stíhaných pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom, zamietol ako nedôvodné. Písomný sľub Martina K. senát neprijal a neprijal ani peňažnú záruku vo výške 200 000 eur ponúknutú za tohto obvineného,” konkretizovala ďalej Važanová.

Juraja K. a Martina K. zobral sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica do väzby 25. apríla. Obaja boli obvinení z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku spolupáchateľstvom. Dôvodom kolúznej väzby bola obava z možného ovplyvňovania svedkov. Rozhodnutie nebolo právoplatné, pretože obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodoval vo štvrtok NS SR.

Dvojicu zadržali 22. apríla v rámci pokračujúcej policajnej akcie Dobytkár. Počas nej zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v ostatných týždňoch viacero ľudí pre korupčné trestné činy a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Celková výška prijatých úplatkov zo strany Juraja K. a Martina K. predstavuje podľa polície sumu vo výške 924 000 eur.

Koncom minulého týždňa NAKA informovala, že v rámci akcie Dobytkár išlo o úplatky v hodnote približne desiatich miliónov eur. Doteraz bolo vo veci obvinených 19 fyzických a päť právnických osôb z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Väzobne je stíhaných šesť osôb.