Politika Top Zahraničné

Kuvajt čakajú predčasné voľby: Odstúpila vláda

KUVAJT – Kuvajtská vláda podala demisiu, oznámila to dnes štátna televízia s tým, že na základe výnosu emira, šejka Sabáha al-Ahmada as-Sabáha, došlo aj k rozpusteniu 50-členného parlamentu. Informovala o tom agentúra AP.
Vedenie parlamentu vyzvalo na predčasné voľby v snahe riešiť ekonomické a bezpečnostné problémy, ktorým tento emirát v Perzskom zálive čelí a ktoré sa adekvátne neriešia vzhľadom na neochotu vlády a parlamentu spolupracovať.

Prejavilo sa to aj nedávno, keď poslanci namietali proti zvýšeniu cien pohonných látok o 40 a 80 percent, o ktorom rozhodla vláda emirátu. Poslanci argumentovali, že Kuvajt patrí k najväčším producentom ropy na svete, pričom denne vyťaží tri milióny barelov ropy, takže zvýšenie je podľa nich neadekvátne. Parlamentné voľby v Kuvajte sa konali naposledy v roku 2013, pričom ich sprevádzal bojkot niektorých islamistických skupín a opozičných strán. Voľby v riadnom termíne sa mali konať v roku 2017. Po rozpustení zákonodarného zboru sa predčasné voľby v súlade s ústavou musia konať do dvoch mesiacov od dnešného dňa.