Politika Top Zahraničné

Kuriózny začiatok Sobotkovej kariéry: Šiel sa zabávať, nakoniec skončil v politike

PRAHA – Českému premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi sa život obrátil na ruby. Politik totiž po rozpade manželstva oznámil tento týždeň aj odchod z postu šéfa ČSSD. Nie je preto na škodu pripomenúť si, ako sociálny demokrat začínal a ako ho charakterizovali jeho prví „nadriadení”.

Ako uvádza portál aktualne.cz, všetko sa zmenilo na jeseň roku 1989. Sobotka, ktorý bol vtedy osemnásťročným študentom, sa chystal na brnenské stretnutie fanúšikov sci-fi. Vystúpil však skôr, a preto sa cestou zastavil aj na obnovovacej schôdzi brnenských sociálnych demokratov. „Išiel som na akciu Drakon, čo je stretnutie fanúšikov sci-fi. Len som vystúpil o pár zastávok skôr,” spomínal Sobotka na deň, kedy sa mu zmenil život.

Namiesto sci-fi politika

Pamätníci ho opísali ako obetavého, usilovného a pracovitého chlapca. Mal však aj temnú stránku – v prípade rýchlych rozhodnutí, ktoré ho mohli posunúť vpred, mal byť dnes už bývalý šéf ČSSD trochu váhavý. Nad Sobotkom si vtedy zobral patronát exminister vnútra Václav Grulich. „Bol hlboko najmladší a bolo to od neho doslova statočné. Odpor k ľavici bol v tej dobe značný,” opísal Sobotkove začiatky. Grulich ho charakterizoval zároveň aj ako mladíka s výrazom neviniatka.

„Mal jednu potrebnú vlastnosť – schopnosť chladnokrvnej analýzy i v prípade silného tlaku,” vyjadril sa na adresu svojho ministra financií v období od roku 2002 do roku 2006 vtedajší český premiér Vladimír Špidla a dodáva, že Sobotka bol jednoducho príkladný.

Zdroj: ph, aktualne.cz, Foto: SITA