Domáce Spoločnosť

Kúpou kalendára môžete pomôcť predajcom Nota bene ľahšie zvládnuť zimu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Podporiť predajcov Nota Bene, aby si privyrobili a ľahšie prežili zimu, možno aj kúpou unikátneho kalendára na rok 2020. Ilustrovaný kalendár s názvom Pouličný sprievodca svetom predstaví 12 miest sveta očami dvanástich predajcov pouličných časopisov. Krst kalendára sa uskutoční dnes v bratislavskom Klube pod lampou. Pokrstí ho herečka Katarina Brychtová. Ako pre agentúru SITA uviedla Sandra Pazman Tordová z občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré kalendár vydalo, ide o spoločný výsledok spolupráce vydavateľov pouličných časopisov s pražskou výtvarníčkou Sashou Chaginou.

V kalendári možno nájsť napríklad aj to, kde v Aténach ísť na dobrú kávu a souvlaki, kam v Chicagu chodí na večeru Obama a tiež tip na tajnú oázu v Kodani – cintorín Assistens, kde sú pochovaní velikáni ako Hans Christian Andersen, ale aj ľudia bez domova, ktorí tam majú špeciálny pomník. Kalendár si možno kúpiť u predajcov časopisu Nota bene, stojí šesť eur, z toho polovica je pre predajcu.

Nota bene je dlhoročným členom medzinárodnej siete pouličných časopisov INSP (International Network of Street Papers). Časopisy sa navzájom inšpirujú a niekedy aj priamo zdieľajú obsah medzi jednotlivými pouličnými časopismi v rámci internej tlačovej agentúry Street News Service. „S myšlienkou na kalendár som sa inšpirovala, keď sa na nás kolegovia z českého pouličného časopisu Nový prostor obrátili, či neprispejeme bratislavským príspevkom do ich špeciálneho vydania Homeless bedekra. V ňom predajcovia z mnohých krajín sveta predstavujú svoje mesto. Výsledný text sprevádzali fotografie a menšie ilustrácie od Sashy Chaginy. Ohúrili ma a pripadalo mi, že tie nádherné ilustrácie by si zaslúžili omnoho väčší priestor, tak som oslovila Nový Prostor a Sashu s myšlienkou, že by som z nich rada urobila kalendár,“ priblížila Pazman Tordová. Pražská výtvarníčka tak spracovala do ilustrácií jedinečný pohľad pouličných predajcov časopisov na Atény, Miláno, Chicago, Budapešť a iné mestá.

Občianske združenie Proti prúdu už tradične pripravuje k časopisu zimné produkty, túto zimu chystá novú knihu, ktorú plánujú vydať v novembri.

Vo svete je viac než 100 pouličných časopisov v 34 krajinách sveta, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova dostať sa z ulice. Združujú sa v medzinárodnej sieti pouličných časopisov INSP, ktorej členom je aj Nota bene. So zapojením komunity 4,6 milióna čitateľov ročne prinášajú pouličné časopisy už od roku 1991 efektívne riešenie pouličného bezdomovectva.