Bardejov Domáce Medzilaborce

Kultúrne domy a kostoly sa dočkali. Vláda vyčlenila financie na ich modernizáciu

Kultúrny dom - Zdroj: TASR - Oliver Ondráš

BARDEJOV – Na rekonštrukciu a modernizáciu kostolov, kultúrnych domov, ale aj na pomoc pre folklórne súbory a umelecké inštitúcie v okresoch Bardejov a Medzilaborce vyčlenila vláda na svojom aprílovom výjazdovom rokovaní niekoľko desiatok tisíc eur. Peniaze boli súčasťou schvaľovaných miliónových dotácií na rozvoj vzdelávania, kultúry, ľudských zdrojov a komunikácií v oboch okresoch.

Z vyčlenených prostriedkov bude zmodernizovaných viacero obecných kultúrnych domov. Obec Andrejová na tento účel získala 6 000 eur, Varadka dostane 7 000 eur a obec Lukov 10-tisíc eur. Strechu kultúrneho domu v obci Svetlice opravia za 23-tisíc eur. Sumu 15-tisíc eur získala obec Bogliarka na rekonštrukciu vnútorných priestorov kultúrno-správnej budovy, kde zrekonštruujú sálu, chodbu aj sociálne zariadenia. Tie zrekonštruujú aj v kultúrnom dome v Mikulášovej, ktorá na tento účel dostane 8 000 eur. Ďalších 12-tisíc eur vláda vyčlenila na obstaranie vybavenia interiéru kultúrneho strediska v obci Kľušov. Na rekonštrukciu sály kultúrneho doma obce Lenartov pôjde 8 000 eur a obec Lopúchov dostala 6 000 eur.

Obce Sveržov a Ortuťová vďaka sedemtisícovej dotácii zmodernizujú kuchyne v ich kultúrnych domoch. Rovnakú sumu získala na rekonštrukciu vstupného schodiska a prestrešenia budovy kultúrneho domu obec Nižná Voľa. Na vykurovanie kultúrno-správnej budovy v obci Stuľany pôjde 5000 eur a na rekonštrukciu strechy v obci Richvald je určených 7 000 eur. Obec Poliakovce dostane na revitalizáciu betónovej plochy na športovo-kultúrny areál 9 000 eur a obec Beloveža získala na obstaranie pódia do amfiteátra tisíc eur.

Značný objem prostriedkov pôjde aj na rekonštrukciu gréckokatolíckych a pravoslávnych chrámov a katolíckych kostolov. Najviac prostriedkov vo výške 30 tisíc eur je určených na reštaurovanie novoobjavenej gotickej brány z 15. storočia v Bazilike sv. Egídia v Bardejove. Sumu 15-tisíc eur získal Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku v Bardejove na rekonštrukciu auditória pre prácu s mládežou vo svojich priestoroch. Na obnovu fasády a výmenu okien na kostole Lopuchov pôjde ďalších 12-tisíc eur. Po 10-tisíc eur získajú na rovnaký účel aj gréckokatolícka farnosť Kurov a Pravoslávna cirkevná obec v Bardejove na rekonštrukciu chrámu prepodobného Serafíma Sarovského.

Vďaka ministerstvu kultúry bude podporená aj regionálna kultúra. Zo štátnej dotácie sa na nové kroje môžu tešiť folklórne súbory (FS) Záruba z obce Ňagov s dotáciou 7000 eur, tritisíc eur získala obec Volica pre svoj FS Voľanka a detský folklórny súbor Vienok dostane 8000 eur na zhotovenie čižiem a krojov. Folklórny súbor Čerhovčan z Bardejova získal na obstaranie materiálového vybavenia súboru 8 000 eur. Vďaka podpore 10 000 eur budú môcť zahraniční turisti už čoskoro využívať audio sprievodcu v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola. Finančný príspevok 13 000 eur na nové hudobné nástroje a výstavbu ateliéru v prírode pre výtvarný odbor poputuje do Základnej umeleckej školy A. Ljubimova v Medzilaborciach.