Politika Top Zahraničné

Kto vlastne je partnerka Borisa Johnsona? Ochrankyňa prírody i obeť sexuálneho násilníka

Boris Johnson a Carrie Symondsová na Downing Street 10. Zdoj: SITA / AP

LONDÝN – Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona vyhrala minulý týždeň s drvivým náskokom voľby do Dolnej snemovne britského parlamentu. Na obrázkoch sa po víťazstve spolu so spokojným šéfom vlády objavila aj jeho partnerka Carrie Symondsová. Bude prvou ženou, ktorá sa ako slobodná nasťahuje na Downing Street. 

 

On má 55 rokov, ona 31. Johnson je britským premiérom, ona bývalou zamestnankyňou tlačového odboru Konzervatívnej strany. Teraz sa z nej stáva “prvá dáma” alebo skôr “prvá priateľka”. Keď sa Boris Johnson po svojom víťazstve vrátil na Downing Street 10, bola po jeho boku aj Carrie Symondsová. Pred domom, v ktorom bude pár bývať v nasledujúcich piatich rokoch, sa usmievala do kamier.

Symondsová je prvou slobodnou partnerkou britského premiéra, ktorá sa nasťahuje na slávnu adresu. Britské médiá už špekulujú o tom, či sa pár čoskoro zosobáši. Pretože od zvolenia Johnsona v roku 2019 sa Symondsová do značnej miery zdržiavala od vystupovania na verejnosti, ako aj od sídla vlády. Až počas predvolebnej kampane ju opäť bolo vidieť po Johnsonovom boku spolu s ich spoločnou sučkou Jack Russell teriéra pomenovou Dilyn. Okrem iného pridávala na Twitter zábery s červenou čiapkou na hlave, na ktorých bola vyfotená s priaznivcami Konzervatívnej strany. 

Volič mu dal priamu otázku

Jej nasťahovanie sa na Downing Street by mohlo znamenať, že rozvod s druhou manželkou Borisa Johnsona, Marinou Wheelerovou, s ktorou má štyri deti, je na spadnutie. Keď Johnson vhodil volebný lístok do urny, jeden z voličov sa ho priamo opýtal, či bude svadba. Premiér odpovedal, aby počkal a uvidí. Hneď na to však dodal, že je veľmi šťastný.

Pozorovatelia pripisujú Symondsovej veľký vplyv na Johnsona. Dokonca hovoria o jej zásluhách na jeho úspechu vo voľbách. Konzervatívny politik, ktorý bol inak známy svojimi výbušnými výrokmi, vystupuje poslednú dobu serióznejšie. Aj jeho vonkajší vzhľad sa zlepšil. Daily Express” nazval Symondsovú “železnou blondínkou, ktorá dostala Borisa do formy”.

Okrem iného sa hovorí, že Symondsová pomohla Johnsonovi politicky ustáť aféru okolo Jennifer Arcuriovej. V čase, keď bol Johnson starostom Londýna (2008-2016), mal mať s touto americkou podnikateľkou vzťah a mal je sprostredkovať lukratívne obchody.

Symondsová absolvovala divadelné štúdium a štúdium histórie. Potom bola konzultantkou v oblasti PR. Dcéra spoluzakladateľa denníka The Independent a právničky vydavateľstva začala v roku 2010 pracovať pre konzervatívcov. Jej kariéra prudko rástla. CNN informovala, že ako 29-ročná sa stala doteraz najmladšou šéfkou tlačového oddelenia Konzervatívnej strany. V roku 2012 bola členkou tímu, ktorý pomohol Johnsonovi obhájiť kreslo starostu Londýna.

Kedy sa začal vzťah medzi ňou a Johnsonom, nie je známe. Keď sa prevalil, britská tlač na ňu ostro útočila. Nekôr táto búrka prehrmela. Symondsová Johnsona často sprevádzala na verejných podujatiach.

Boris Johnson a Carrie Symondsová so spoločnou sučkou na Downing Street 10. Zdroj: SITA / AP

Obeť sexuálneho násilníka

Pre mnohých je Symondsová tou “lepšou polovičkou” Johnsona. Je považovaná za vášnivú ochrankyňu prírody. Po tom, ako sa ich vzťah prevalil, musela opustiť post u konzervatívcov a stala sa PR poradkyňou pre enviromentnálnu organizáciu Oceana. Svoj postoj vyjadrila aj prostredníctvom módy. 

Na podujatí „British Birdwatching Fair“ mala na sebe kvetinkové šaty so štítkom firmy, ktorá vyrába ekologické oblečenie. Krátko na to bol tento model vypredaný. 

Okrem toho sa angažuje za práva žien. V roku 2009 sa sama stala obeťou tzv. Black-Cab-Rapist, sériového sexuálneho násilníka Johna Worboysa. Vtedy 19-ročnú Symondsovú naložil do texíka na autobusovej zastávke.

Neskôr jej ponúkol nápoj, ktorý obsahoval pravdepodobne drogy. Ako sama uviedla, doteraz si z hodín po tejto udalosti nič nepamätá. Symondosvá vtedy svedčila proti Worboysovi a neskôr sa postarala aj o to, aby ho neprepustili predčasne z väzenia.

Akú úlohu popri Johnsonovi zaujme Symondsová v budúcnosti, nie je zatiaľ jasné. Na rozdiel od manželky amerického prezidenta, nemá partnerka britského premiéra predurčenú úlohu. Stihla však už vyhlásiť, že nebude mať žiadny úrad financovaný daňovými poplatníkmi, ktorý by koordinoval jej schôdzky. 

Mohlo by vás zaujímať