Ostatné Top Zahraničné

Kto najlepšie zvládne migračnú krízu v Česku? No predsa…

PRAHA – Najdôveryhodnejším politikom na cestu z migračnej krízy je podľa názoru českej verejnosti prezident Miloš Zeman. Ukázal zo exkluzívny prieskum spoločnosti Median pre denník Mladá fronta DNES.

Prezidentovi Zemanovi dôveruje vyše 52 percent Čechov. Po ňom nasledujú lídri vlády – vicepremiér Andrej Babiš, ktorému verí 46 percent opýtaných, a premiér Bohuslav Sobotka (38 percent).

Dôveru občanov v problematike migrácie majú aj strany, ktoré obaja títo vládni politici riadia. Na otázku prieskumu, ktorá strana môže migračnú krízu vyriešiť najlepšie, takmer 44 percent opýtaných vyjadrilo dôveru hnutiu ANO. Sociálnym demokratom (ČSSD) verí 41 percent ľudí, informoval dnes spravodajský server

Prezidentovi napomohlo v prieskume aj to, že sa vo verejnosti teší všeobecnej vysokej a neustále silnejúcej dôvere, ktorá je v súčasnosti 60 percent.

Na dobrom výsledku šéfa ANO Babiša v prieskume sa takisto odrazila vysoká dôvera, ktorej sa teší vo verejnosti. Hoci sa Babiš na rozdiel od prezidenta k migračnej kríze nevyjadruje vôbec alebo len okrajovo, prieskum zistil, že boduje aj v tejto téme. Podľa Daniela Prokopa z agentúry Median je Babiš technokratický politik a ľudia obávajúci sa migrácie sú lokálne zameraní voliči – a tí dávajú prednosť práve technokratickým politikom.