Domáce Politika Top

Kto je Vjačeslav Volodin a prečo by ho Danko nemal nazývať priateľom

Šéf parlamentu Andrej Danko sa chváli priateľstvom s Vjačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčných zoznamoch. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Po tom, čo si Andrej Danko na svoju sociálnu sieť zavesil fotografie s Rusom Vjačeslavom Volodinom, reakcie na seba nenechali dlho čakať. V médiách sa začalo špekulovať o mnohých otázkach. Šéf parlamentu si za to vyslúžil nemalú kritiku. Verejnosť aj politici sa pýtajú, či nám tento krok nemôže spôsobiť problémy v diplomatických vodách. 

 

Vjačeslav Volodin je predsedom ruskej Štátnej dumy. Jeho meno už od roka 2014 figuruje na sankčných zoznamoch Európskej únie. Práve on totiž s Vladimírom Putinom podľa medializovaných informácií pripravoval násilnú anexiu ukrajinského Krymu. V minulosti bol lídrom regionálnej strany Otčina, ktorá sa neskôr zlúčila s Jednotným Ruskom Vladimíra Putina. Kvôli podnikaniu s rastlinnými produktami ho nazývajú “margarínovým oligarchom.” Má tiež privilégium pohybovať sa v úzkom kruhu Vladimíra Putina. V médiách sa šepká, že možno práve toto je dôvodom náklonnosti Andreja Danka k jeho osobe. Ten sa podľa informácií Denníka N snaží o stretnutie s Vladimírom Putinom. V tomto prípade by mu vysmiata selfie mohla pomôcť.

 

Vjačeslav Volodin a Andrej Danko. Zdroj: archív

Anexia Krymu a zavedenie sankcií

Anexia Krymu bola vyvrcholením krízy z jary 2014. Spočiatku latentná kríza sa vyostrila po protestoch na Ukrajine, nazývané aj Euromajdan. Tieto protesty viedli až k zosadeniu prezidenta Viktora Janukovyča a k vytvoreniu novej dočasnej vlády. Protesty volali po proeurópskom smerovaní Ukrajiny. Na Kryme však žije prevažná väčšina prorusky orientovaných občanov.

V marci 2014 sa uskutočnilo nikým neuznané referendum, kde si občania Krymu odhlasovali pripojenie polostrova k Ruskej federácií. Výsledky referenda neuznáva ani Európska únia, ani USA. Veľkú úlohu pri referende hrali aj médiá. Tie ruské slúžili ako výrazný nástroj propagandy Vladimíra Putina.

Ešte pred referendom obsadili ruskí vojaci strategické miesta polostrova. Ukrajinský parlament po referende povolal 40-tisíc záložníkov a vyhlásil vojnový stav.  Slovenská republika ako súčasť Európskej únie výsledky referenda neuznáva.

Reakciou EÚ boli sankcie voči Rusku. Ešte v roku 2014 bol zrušený samit EÚ- Rusko a zastavili rozbehnuté diplomatické dialógy napríklad o vízach. Boli tiež prijaté individuálne opatrenia voči 155 osobám a 44 subjektom. Boli im zmrazené aktíva a udelený zákaz cestovať v rámci EÚ. Jedným z týchto ľudí je aj Dankov kamarát Volodin.

Hospodárske sankcie uplatňované voči Krymu im skomplikovali medzinárodný obchod. Je zakázané napríklad dovážať tovar z Krymu či zákaz poskytovať služby v oblasti cestovného ruchu na tieto miesta. Súčasné sankcie platia do januára 2019.

Obrovské negatíva vyplynuli aj pre ľudí žijúcich na polostrove. Títo ľudia boli nútení prijať ruské občianstvo, prakticky zo dňa na deň sa museli zmeniť školské osnovy a ľudia majú problémy s administratívnymi záležitosťami. Na celom polostrove sa nedá platiť kartou a odišli odtiaľ zahraniční investori. Bohatstvo, ktoré Rusi sľubovali počas anexie, stále neprišlo.

 

Vjačeslav Volodin je človek Vladimíra Putina. Na sankčné zoznamy sa dostal po anexii Krymu. Zdroj: TASR/AP

Dankove nevhodné kamarátstvo

Sankcie voči Rusku sú podľa Danka  neúčinné. “Predstaviteľ Ruskej federácie ísť do EÚ nemôže, to však neplatí opačne. Svetoví, ale aj európski lídri si v Rusku podávajú kľučky,” napísal si predseda parlamentu na svoj Facebook.

Veľké debaty však rozprúdila najmä fotka s Volodinom. “Teším sa, že som sa mohol opäť stretnúť so svojím priateľom Vjačeslavom Volodinom. Je mi veľmi ľúto, že vzťahy medzi EÚ a Ruskom sú stále napäté, pretože tento samit, na ktorý sme cestovali do Turecka, sa mal konať v Bratislave. Verím, že sa to čoskoro ustáli a Vjačeslava budem môcť privítať aj na Slovensku. PS: Vjačeslav vás všetkých pozdravuje,” napísal Danko po návrate zo samitu. Vzhľadom na to, že je Volodin  na sankčných zoznamoch EÚ, mnohí slovenskí politici považujú takéto prejavy náklonnosti za nadmerné.

„Chcem jasne povedať, že nerozumiem tomu, prečo pán predseda parlamentu až takýmto spôsobom cítil potrebu vyznávať lásku človeku, ktorý je na sankčných zoznamoch. Vybočilo to z rámca, ktorý považujem za zahraničnopolitickú líniu Slovenskej republiky,“ komentoval konanie Andreja Danka minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pre euractiv.sk.

Šéf slovenskej diplomacie tiež povedal, že sankcie voči Rusku budú ukončené, až keď pominú dôvody, prečo boli zavedené. V rovnakom duchu sa ešte v septembri vyjadrila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Prezident Andrej Kiska považuje Dankov postoj za škodlivý. “Považujem za nepoctivé a neférové voči ľuďom a škodlivé pre záujmy Slovenskej republiky, aby slovenskí predstavitelia za niečo v Bruseli dvíhali ruku – za sankcie proti Rusku, a potom to doma ohovárali, alebo konali v rozpore s týmto spoločným rozhodnutím,” napísal Kiska.

“Sankcie EÚ a ďalších západných krajín sú reakciou na nehorázne porušovanie medzinárodného práva Ruskom pri anexii Krymu. Tento postoj vyplýva z našich hodnôt a presvedčenia, že nikto v Európe nemôže beztrestne silou meniť hranice krajín. A že je právom ľudí v každom štáte rozhodnúť sa, kam chcú patriť,” pokračoval prezident.
Danko však svoje pochybenie nevidí. “Mám iný názor ako prezident, preto som ten zlý? To, že sú sankcie neznamená, že sa tu na Slovensku zakuklíme, pretože tak môžeme zmeškať náš vlak spolupráce. Spolupracujme s Ruskom a majme dobré vzťahy,” reagoval Danko.
Podľa europoslancov je Slovensko vnímané ako proeurópsky orientovaná krajina. V médiách sa však špekuluje, či nám Dankove názory nemôžu uškodiť. Vzhľadom na to, že sa väčšina politickej scény od Dankových slov dištancuje, tento problém snáď nehrozí.
Prístup Andrej Danka skritizovali aj aj šéf diplomacie Miroslav Lajčák a prezident Andrej Kiska. Foto: Instagram / Andrej Kiska