Politika Top Zahraničné

Obama sa jej ospravedlňoval a nevyhla sa kritike. Kto je Kamala Harrisová?

Kamala Harrisová bude v prípade Bidenovho víťazstva vo voľbách jeho viceprezidentkou. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Z Oaklandu do Senátu a potom do Bieleho domu? Kariéra Kamaly Harrisovej je pozoruhodná. Predbežná kandidátka demokratickej strany na post viceprezidentky USA sa skutočne známou političkou stala, keď sa jej prezident Barack Obama ospravedlnil za výrok, ktorý o nej povedal.

 

Pôvod a vzdelanie

Kamala Harrisová sa narodila 20. októbra 1964 v Oaklande v Kalifornii. Má jamajsko-indické korene. Okrem výskumníčky rakoviny bola jej matka aj aktivistkou v oblasti občianskych práv – Harrisová o nej opakovane hovorí, že mala najväčší vplyv na jej život. Harrisová študovala politológiu a ekonómiu v hlavnom meste USA Washingtone a právo v Kalifornii.

Kariéra v justičnom systéme

V roku 2003 bola zvolená za okresného štátneho zástupcu pre San Francisco. Tam urobila kontroverzné rozhodnutia: Počas predvolebnej kampane sľúbila, že ako prokurátorka nikdy nebude usilovať o trest smrti. Držala sa toho aj po zabití policajta. To viedlo k protestom namiereným proti nej. Neskôr však otočila. Keď sa uchádzala o post Attorney General, ktorá v sebe spája funkcie ministerky spravodlivosti a generálnej prokurátorky, sľúbila, že napriek svojej averzii dovolí vykonať aj trest smrti. A opäť sa toho držala.

Obamove zakopnutie

Na medzinárodnej úrovni sa Harrisovej meno pravdepodobne prvýkrát dostalo do povedomia širokej verejnosti, keď sa jej Barack Obama ospravedlnil. Stalo sa tak po tom, ako ju v roku 2013 ocenil ako brilantnú a húževnatú právničku a dodal, že je s veľkým odstupom aj najsympatickejšia generálna prokurátorka. Obama si za to vyslúžil obvinenie zo sexizmu.

Postup do Senátu

Harrisová bola zvolená do Senátu USA v roku 2016. Jej úlohou bolo ako aj predtým bojovať za práva všetkých ľudí v Kalifornii. V Senáte preukázala, že dokáže klásť neústupne otázky a je riešiteľkou problémov. Kritizovali ju však za to, že nie je ideologicky zakotvená.

Neúspešná kampaň

Začiatkom roku 2019 oznámila, že nastupuje do boja o prezidentskú kandidatúru za demokratov. Spočiatku bola považovaná za sľubnú uchádzačku, v televíznom súboji sa dokonca stretla s Joe Bidenom. Kritici však použili proti nej jej justičnú minulosť a niektoré z jej rozhodnutí považovali za nezlučiteľné s jej sľubom zreformovať „zlomený“ systém trestného súdnictva. V decembri svoju kampaň ukončila.

Vzťah s Bidenom

Harrisová sa už skôr pohrávala s myšlienkou nastúpiť proti Donaldovi Trumpovi spolu s Bidenom. Ako povedala v máji 2019, Biden by bol výborný “Running Mate” (spolukandidát). V tom čase to myslela tak, že by bol skvelý vicekandidát. Biden označil Harrisovú, ktorá sa priatelila s jeho medzičasom už zosnulým synom Beauom, za “nebojácnu bojovníčku”. Stalo sa tak počas jej predstavovania ako možnej viceprezidentky.

Mohlo by vás zaujímať: