Politika Top Zahraničné

Krvavé referendum v Španielsku: Katalánci hlasovali za suverenitu, polícia zasiahla

BARCELONA – Katalánsko vyhralo v nedeľňajšom referende právo na vlastnú suverenitu. Počas televízneho vystúpenia to vyhlásil regionálny prezident Carles Puigdemont, ktorý zároveň uviedol, že plebiscit otvoril cestu jednostrannému vyhláseniu nezávislosti.

„Moja vláda v ďalších dňoch rozpošle výsledky dnešného hlasovania katalánskemu parlamentu, kde leží nezávislosť našich ľudí, aby mohol konať v súlade so zákonom o referende,” dodal.

Krvavé zásahy polície

Hovorca regionálneho parlamentu Jordi Turull v pondelok v skorých ranných hodinách oznámil, že 90 percent zo všetkých ľudí, čo v nedeľu odovzdali svoj hlas volili „áno”. Takmer osem percent sa vyslovilo proti nezávislosti a zvyšok hlasovacích lístkov bolo prázdnych a neplatných.

Úrady sčítavajú ešte zhruba 15-tisíc hlasov, dodal. Volebná účasť bola 42,3 percenta, čo predstavuje zhruba 2,26 miliónov oprávnených voličov. Centrálna vláda Španielska sa snažila priebeh sporného referenda, ktoré nazvala protiústavným, narušiť. Polícia vytláčala ľudí z volebných miestností, zhabala urny a na stúpencov plebiscitu použila aj gumené náboje. Pri stretoch utrpelo po celom Katalánsku zranenia vyše 800 ľudí.

Zásah polície v Katalánsku počas referenda – SITA – AP / Manu Fernandez

Veľká kritika zo strany Kataláncov

Podľa španielskeho ministerstva vnútra zranenia utrpelo okrem civilistov aj 12 policajtov. Podľa predstaviteľov Katalánska muži zákona zavreli 319 z približne 2300 volebných miestností, centrálna vláda tvrdí, že ich zavreli len 92.

Policajné zásahy sa stretli s veľkou kritikou Kataláncov. Katalánska vláda zas nazvala Španielsko hanbou Európy a zákroky polície nazvala „barbarstvom”. Viac ako 40 odborových organizácií a katalánskych spolkov zas vyhlásilo na utorok celoregionálny štrajk.

Ten sa má uskutočniť pre „vážne porušenie práv a slobôd”. Spôsoby narušenia referenda kritizovali aj zástupcovia Izraela, Škótska či Belgicka. Starostka Barcelony Ada Colau vyzvala španielskeho premiéra, aby odstúpil z funkcie.

Foto: SITA – AP / Manu Fernandez