Politika Zahraničné

Kríza vo Venezuele, na základe už uzavretých zmlúv môžu prísť ďalší ruskí vojaci

Nicolás Maduro - Zdroj: SITA/AP Photo/Ariana Cubillos

CARACAS – Námestník venezuelského ministra zahraničných vecí Yván Gil nevylúčil príchod ďalších ruských vojakov do Venezuely. Zdôraznil však, že ich prítomnosť v tejto juhoamerickej krajine súvisí s už uzavretými zmluvami o vojensko-technickej spolupráci medzi Moskvou a Caracasom a nie s obavami z americkej intervencie. Vo štvrtok o tom informovala agentúra Interfax.

“Skupina vojenských špecialistov sa tu nachádza na základe zmlúv a dohôd o vojensko-technickej spolupráci tak, ako sme už dávnejšie povedali, a bude u nás tak dlho, ako to bude potrebné,” vyhlásil Gil v rozhovore pre Interfax, pričom dodal, že neexistujú žiadne pevné termíny pobytu týchto špecialistov v krajine.

“Bude to závisieť od ich povinností. Naisto pribudnú aj ďalšie misie, avšak všetky budú realizované na základe tých dohôd, ktoré už v oblasti bezpečnosti existujú,” povedal námestník ministra. Venezuelský diplomat ďalej zdôraznil, že pobyt ruských vojakov vo Venezuele nie je zárukou toho, že USA nepristúpia k intervencii. “Myslím, že garanciou toho, že Spojené štátny nebudú vo Venezuele intervenovať, sú venezuelský ľud a vláda, ktorá je pripravená chrániť mier,” dodal.

Dve lietadlá ruských vzdušných síl pristáli v sobotu 23. marca vo venezuelskom hlavnom meste Caracas a na ich palubách sa nachádzalo takmer 100 ruských vojakov, napísali už skôr mieste médiá. “Podieľajú sa na plnení dohôd v oblasti vojensko-technickej spolupráce,” povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Biely dom už v tejto súvislosti varoval Rusko a ďalšie krajiny podporujúce vládu venezuelského prezidenta Nicolása Madura, že ak budú do Venezuely vysielať vojakov či vojenskú techniku, USA to budú považovať za “priame ohrozenie” bezpečnosti tohto regiónu.