Domáce Politika Top

Kríza kvôli Kažimírovi? Andrej Danko hovorí o porušení koaličnej zmluvy

Danko chce, aby Smer-SD navrhol nového ministra financií. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Zdá sa, že v koalícii sa schyľuje k ďalšiemu konfliktu. Potom, ako sa naštrbili vzťahy medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd kvôli voľbe ústavných sudcov to vyzerá tak, že koaličná trojka čelí ďalšiemu problému. Predseda národniarov Andrej Danko sa kriticky vyjadril na margo zotrvania Petra Kažimíra (Smer-SD) v kresle ministra financií. Ten bol zvolený za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), avšak jeho nástup do tejto pozície zatiaľ v Smere odložili. Danko však dnes hovorí o porušení koaličnej zmluvy.

 

Podľa predsedu parlamentu musí Smer-SD dodržať dohodu a bezodkladne navrhnúť nového ministra financií. Od toho SNS očakáva, že pristúpi k znižovaniu daní. Premiéra Petra Pellegriniho vyzýva, aby čo najskôr navrhol v mene strany nového ministra financií, a aby súčasný minister Peter Kažimír zaujal post guvernéra Národnej banky Slovenska. “Politická dohoda znela, že Peter Kažimír sa nebude priamo zúčastňovať zostavovania štátneho rozpočtu na rok 2020. SNS to vníma ako porušenie koaličnej dohody,” povedal Danko. “Ak by sme vedeli, čo sa bude diať, nemohli by sme súhlasiť s predčasnou voľbou guvernéra NBS,” dodal.

Kažimír ostáva dlhšie, ako sa čakalo

Úradujúceho ministra financií navrhla na post guvernéra NBS vláda na čele s Petrom Pellegrinim, následne ho do tejto funkcie začiatkom decembra minulého roka odobril aj parlament. Napriek tomu, že voľba bola tajná, predseda strany SNS Andrej Danko pre Glob.sk v tom čase potvrdil, že Kažimír mal ich podporu.

Pôvodne sa predpokladalo, že financmajster sa do Národnej banky presunie už 1. marca. Presne od tohto dátumu totiž požiadal o uvoľnenie súčasný guvernér Jozef Makúch. Nakoniec je však všetko inak. Ako tento týždeň informoval prezident Andrej Kiska, ktorý má pri menovaní nového guvernéra posledné slovo, Kažimír sa novej funkcie ujme až od 1.júna 2019. “Vyhovel som žiadosti ministra financií Petra Kažimíra, po dohode s predsedom vlády Petrom Pellegrinim, o neskorší odchod ministra financií z vlády a nástup do funkcie guvernéra. Hovoril som o tom aj s doterajším guvernérom Národnej banky Slovenska Jozefom Makúchom, ktorý je pripravený viesť naplno inštitúciu ďalej až do nástupu nového guvernéra,” povedal Kiska.

Kažimír vystrieda Makúcha vo funkcii v júni. FOTO TASR – Štefan Puškáš

O Kažimírovom nástupcovi je ticho

V tom, kto by mal Petra Kažimíra, ktorý zastáva funkciu financmajstra nepretržite už sedem rokov vystriedať, zatiaľ jasno nie je. V hre majú byť hlavne dve mená – bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze a predseda finančného výboru a poslanec NR SR Ladislav Kamenický (Smer-SD). Zatiaľ, čo za Imreczem má podľa informácií Glob.sk stáť šéf strany Robert Fico, Kamenického by v ministerskom kresle rád videl premiér Peter Pellegrini.

Ako dnes uviedol v relácii TV Markíza podpredseda Smeru-SD Richard Raši, zvažovať majú aj ďalších kandidátov. “Nemali sme mať ešte žiadneho nového ministra financií, Peter Kažimír (Smer-SD) je zatiaľ legitímnym ministrom financií a bude ním minimálne do svojho nástupu na guvernéra Národnej banky Slovenska,” povedal Raši. Meno nového šéfa rezortu chcú oznámiť až po tom, čo o ňom rozhodne predsedníctvo strany.

Čo sa týka dnešnej požiadavky strany SNS, Smer-SD podľa hovorcu Jána Mažgúta vidí priestor na diskusiu “za jedným koaličným stolom.”