Top Župné voľby

Kritizované župy reagujú na rebríček transparentnosti VÚC

KOŠICE  – Rebríček Transparency International Slovensko (TIS) neodzrkadľuje reálny stav diania a všetkých procesov na Úrade Košického samosprávneho kraja (KSK), ale hodnotenie je založené na subjektívnych postojoch hodnotiteľov, uviedla v stanovisku KSK jeho hovorkyňa Zuzana Bobríková.

„Košický kraj dodržiava platnú legislatívu, dlhodobo hospodári s prebytkovým rozpočtom a správa sa transparentne,“ dodala. Košický samosprávny kraj (KSK) sa prepadol na posledné miesto v rebríčku transparentnosti, ktorý robí mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. Oproti hodnoteniu v roku 2015 si pohoršil o tri priečky.

Najhorší v štyroch oblastiach

Podľa TIS Košický samosprávny kraj skončil medzi najslabšími až v štyroch z 11 hodnotených oblastí – od účasti verejnosti na rozhodovaní, financie a verejné obstarávanie, zariadenia sociálnych služieb, až po dopravnú politiku. Hoci je Košický kraj na poslednom mieste, TIS upozorňuje, že sa nezhoršil oproti minulému roku radikálne, prepad je na úrovni dvoch percentuálnych bodov.

„Niektoré kraje sa zlepšili, prijali niekoľko protransparentných opatrení, Košický kraj zrejme neprijal nič nové, možno niekde poľavil a výsledkom je, že sa umiestnil na poslednom mieste. Ale určite nemožno hovoriť o dramatickom prepade,“ vysvetlil programový koordinátor TIS pre oblasť samosprávy Michal Piško.

Vyčítajú im však to, že majú vysoký objem nesúťažným postupov, teda veľa priamych zadaní, ktoré sú na úrovni 79 percent, čo je najviac spomedzi krajov. Takisto nezverejňujú informácie o dotáciách pridelených predsedom, čiže verejnosť nevie, čo sa stane so 150-tisíc eurami ročne. Takisto je problémom obsadzovanie referentských pozícií alebo vedúcich oddelení, na ktoré nevyužívajú výberové konania.

Uhrík: Nemá zmysel reagovať

Na výsledky transparentnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) nemá význam odborne reagovať, lebo “na prvý pohľad je hodnotenie vyslovene tendenčné a politicky orientované proti kraju, uviedol riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík.

Banskobystrický samosprávny kraj sa podľa výsledkov Transparency International Slovensko (TIS) umiestnil na piatom mieste v rebríčku transparentnosti. „Pravda je taká, že by sme mohli byť transparentní ako krištáľovo čistá horská voda, aj tak by si našli nejaký dôvod, prečo nás kritizovať,“ uviedol Uhrík.

Najväčší prepad

Banskobystrická župa podľa správy TIS zaznamenala najväčší prepad z pomedzi samosprávnych krajov, dosiaľ vždy figuroval na čele rebríčka. Po nástupe Mariana Kotlebu sa kraj začal uzatvárať verejnej kontrole a z náskoku 65 percent v roku 2013 sa prepadol na dnešných 51 percent, oproti poslednému rebríčku klesol o zhruba päť percentuálnych bodov.

Banskobystrický kraj prestal zverejňovať zápisnice z obchodných verejných súťaží na predaj alebo prenájom majetku, pozície vedúcich oddelení a referentov obsadzoval cez výberové konania len výnimočne, naďalej pretrváva zneužívanie župných novín a facebookového profilu na nadmernú propagáciu predsedu kraja a očierňovanie jeho oponentov.

Foto: SITA