Politika Top Zahraničné

Kritizoval Fica a vyháňal ho z košiara eurosocialistov: Pittella hlási návrat domov

BRUSEL – Muž, ktorý niekoľkokrát kritizoval Roberta Fica, zrejme v europolitike skončí. Taliansky politik Gianni Pittella, šéf skupiny socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D), sa totiž presúva do boja o parlament vo svojej rodnej krajine.

Ako upozorňuje portál euractiv.sk, Pittella sa chystá v marcových voľbách vo farbách Demokratickej strany (Partido Democratico) zabojovať o post v Senáte. „Posledných dvadsať rokov bola Európa bojom môjho života. Teraz som povolaný, aby som viedol bitku v Taliansku proti tým, ktorí chcú vidieť Európsku úniu, ako sa rozpadá,” vyjadril sa Pittella.

Gianni Pittella – Foto: SITA

Konflikty s Ficom

Pittella mal v minulosti viacero konfliktov s premiérom Ficom. V marci 2016 ho ako zostavovateľa novej slovenskej vlády varoval pred spojenectvom s SNS. „Robert Fico sa pokúša vytvoriť koaličnú vládu kde je medzi inými aj nacionalistická strana SNS, čo vzbudzuje obavy. Mal by upustiť od tejto politickej cesty, pretože riskuje rozpor s progresívnymi hodnotami a princípmi,” uviedol Pittella v správe pre médiá.

Taliansky politik sa dostal do „sporu” s Ficom aj na sklonku roka 2015.  V septembri požiadal vylúčenie Smeru z európskej rodiny socialistov kvôli premiérovým výrokom na adresu migrantov a neskôr aj kvôli žalobe Slovenskej republiky na Súdny dvor EÚ v otázke povinných národných kvót pre utečencov. Smer však napokon zostal členom PES.

Dočasným šéfom Bullman

Pittella dodáva, že aj napriek tomu, že sa presúva do Talianska, bitka bude pokračovať aj v europarlamente, a to za dočasného šéfovania Nemca Uda Bullmana.  „Je to nemecký europoslanec, pragmatický, skúsený politik, ktorý má vysoký rešpekt nielen u Socialistov a demokratov, ale aj v iných politických zoskupeniach,“ vyjadril sa pre portál vedúci slovenskej delegácie pri skupine smerácky europoslanec Vladimír Maňka.

Autor: ph, SITA, Foto: SITA / Branislav Bíbel