Zahraničné Politika Top

Kritická situácia v Barcelone. Tisícky ľudí v uliciach, toto je dôvod

MADRID – V centre španielskej Barcelony, ktorá je hlavným mestom katalánskeho regiónu, sa vo štvrtok zišli tisíce demonštrantov na protest proti zatýkaniu miestnych predstaviteľov centrálnou španielskou vládou.

Demonštranti trvajú na tom, že referendum o nezávislosti Katalánska, ktoré sa má konať 1. októbra, sa aj napriek drastickým zásahom zo strany vlády v Madride nakoniec predsa len uskutoční. Demonštranti podľa agentúry AP skandujú heslá „Budeme hlasovať” a „Ahoj demokracia”.

Mohutné zatýkanie

Španielska polícia v stredu pozatýkala najmenej 12 predstaviteľov katalánskeho regiónu, pričom podľa miestnych médií to boli práve ľudia zodpovední za organizáciu referenda. Španielsky premiér Mariano Rajoy sa katalánskym politikom dokonca vyhráža, že ak sa snáh o zorganizovanie referenda nezrieknu, môžu prísť k ešte „väčšej ujme”.

Situácia v Katalánsku je kritická – Foto: SITA / AP

Španielske ministerstvo vnútra v stredu oznámilo, že policajtom sa podarilo zhabať takmer desať miliónov hlasovacích lístkov, ktoré plánovala katalánska regionálna vláda použiť pri referende. Okrem hlasovacích lístkov polícia zhabala pri zásahu v sklade neďaleko Barcelony aj informačné cedule s nápismi, ktoré chceli organizátori referenda vyvešať na volebné miestnosti, ako aj materiály pre volebné komisie.

Totalitné praktiky vlády

Katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont, ktorý stále trvá na tom, že referendum sa uskutoční, v stredu vyhlásil, že španielska vláda sa v snahe znemožniť konanie referenda uchyľuje k „totalitným praktikám”.

Cez víkend sa v Barcelone s Puigdemontom a starostkou Barcelony Adou Colau, dvoma najvýraznejšími predstaviteľmi katalánskej regionálnej politickej scény, stretlo viac ako 700 starostov miest a obcí Katalánska a odkázali Madridu, že referendum sa bude konať aj napriek zastrašovaniu zo strany centrálnej španielskej vlády.

Vláda starostom, ktorí poskytnú vo svojich obciach budovy pre konanie referenda, hrozí zatýkaním a trestným stíhaním a niektorých z nich už začala vyšetrovať a vypočúvať. Napriek tomu veľká väčšina katalánskych starostov trvá na tom, že miesta na konanie referenda poskytne.

Foto: SITA / AP