Domáce Politika Spoločnosť

Kresťanské sily na Slovensku sa chcú spájať. Diskutovať začnú už tento týždeň

Kresťania sa chcú spájať. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Predstavitelia Kresťanskej únie (KÚ) začínajú tento týždeň prvé kolo rozhovorov o spájaní kresťanských síl do parlamentných volieb. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla predsedníčka KÚ Anna Záborská. V nedeľu totiž “zaznela v médiách nepravdivá informácia, že Kresťanská únia podmieňuje rokovanie s KDH o koalícii do parlamentných volieb 2020 výmenou jeho predsedu. Kresťanská únia si nikdy takúto podmienku nekládla“, objasnila Záborská.

 

Zároveň poďakovala všetkým voličom, ktorí odovzdali Kresťanskej únii svoj hlas. „Ich hlasy sú signálom toho, že projekt Kresťanskej únie má budúcnosť. Výsledky navyše definitívne ukázali, že Kresťanská únia neberie hlasy KDH, ale ponúka alternatívu pre kresťanov, ktorí doteraz volili iné strany,“ zdôvodnila Záborská. Branislav Škripek z KÚ v stanovisku doplnil, že dôvera voličov ich zaväzuje k tomu, aby na tomto spoločnom projekte pracovali s ešte väčším odhodlaním a nasadením.

Kresťanskú úniu (KÚ) založili odídenci z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Anna Záborská a Branislav Škripek. V sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu (EP) získala KÚ 3,85 percenta hlasov, volilo ju 37 974 voličov. Tento výsledok im však na získanie mandátu v EP nestačil, keďže neprekročili potrebné 5-percentné volebné kvórum. Z ostatných kresťanských politických strán sa do europarlamentu dostalo iba Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 9,69 percenta hlasov. Z kandidátov KDH získal najviac hlasov Ivan Štefanec a Miriam Lexmann. Lexmann však obsadí štrnásty mandát za Slovensko v EP až v prípade Brexitu, teda potom, čo Európsku úniu opustí Veľká Británia.