Politika Zahraničné

Kremeľ zareagoval na zvýšenie výdavkov NATO na obranu. Nebude sa zúčastňovať pretekov

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že celkové výdavky na obranu v členských krajinách NATO sa v roku 2020 zvýšia o 130 miliárd dolárov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

SOČI – Rozhodnutie členských štátov NATO zvýšiť výdavky na obranu len potvrdzuje obavy Moskvy z expanzívnych aktivít aliancie. Rusko sa však nebude zúčastňovať na žiadnych pretekov v tejto oblasti.

Podľa agentúry TASS o tom v stredu informoval hovorca prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov.

Predtým generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že celkové výdavky na obranu v členských krajinách NATO sa v roku 2020 zvýšia o 130 miliárd dolárov a v roku 2024 o 400 miliárd dolárov – v porovnaní s rokom 2016.

Tieto fakty, ako poznamenal Peskov komentujúc Stoltenbergovo vyhlásenie, potvrdzujú znepokojenie Moskvy.

“Napriek niektorým veľmi pragmatickým vyhláseniam o potrebe vybudovať vzťahy s Ruskom či stále triezvo nazerať na otázku, čo je hrozba pre NATO a odkiaľ prichádza”, Kremeľ vníma, že NATO sa vo vzťahu k Rusku venuje najmä jeho zdržiavaniu a svojej expanzii, uviedol Peskov.

Zdôraznil, že táto situácia “nemôže (v Rusku) nevyvolávať obavy.” Dodal, že “také rozhodnutia o zvýšení (obranného) rozpočtu (členských štátov NATO) ich (obavy) znova potvrdzujú.”

Peskov zároveň zdôraznil, že “Rusko sa nezapojí do pretekov v zbrojení a zvyšovania nákladov (na zbrojenie), ktoré poškodzujú ekonomiku”.

“Naša bezpečnosť a parita, pokiaľ ide o strategickú stabilitu, sú garantované na niekoľko rokov dopredu. Rusko pokračuje týmto smerom,” uviedol Peskov.