Politika Zahraničné

Kremeľ: Rusko je odhodlané ukončiť krízu v rusko-amerických vzťahoch

Vladimir Putin a Donald Trump - Zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

MOSKVA – Rusko je odhodlané pracovať na ukončení krízy v rusko-amerických vzťahoch, ale “nebude smútiť, ak Washington nebude odpovedať rovnako”, uviedol v pondelok pre médiá hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorého citovala agentúra TASS.

“Ruský prezident dúfa v čo najlepšie riešenie. Rád by ukončil najhlbšiu krízu v našich vzťahoch. Sám to niekoľkokrát zopakoval. Tento zámer stále zostáva, zároveň sa však nikto nechystá smútiť, ak rovnaké úsilie ohľadom danej otázky nevyvinú aj Spojené štáty,” povedal Peskov.

Podľa jeho slov bude Kremeľ reagovať na najnovšie americké sankcie až potom, ako nadobudnú platnosť, pričom sa bude riadiť záujmami krajiny. “Nepredbiehajme udalosti. Spravíme to, čo ruský prezident zvyčajne robieva – v najlepších záujmoch našej krajiny,” dodal hovorca.

Peskov tiež poznamenal, že Kremeľ si je vedomý skutočnosti, že americký zákon o nových sankciách je už pripravený. “Detailne sme si ho preštudovali a sme presvedčení, že ide o ďalšie pokračovanie nepriateľských a z hľadiska medzinárodného práva ilegálnych krokov. Takéto reštriktívne opatrenia majú nepriaznivý účinok na celý svetový obchod,” upozornil.