Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Krásne róby i petícia proti Delonovi. Aj taký je festival v Cannes

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Dni plné žiarivých rób či hereckých hviezd na červenom koberci. Aj o tom je jedinečná udalosť – medzinárodný filmový festival vo francúzskom meste Cannes. Organizácia podujatia je spojená s niekoľko mesačnou prípravou, ktorá zhltla milióny eur. Počas akcie sa predstavia filmy, ktoré budú súperiť o hlavnú trofej festivalu Zlatú palmu.

 

Už v poradí 72. ročník medzinárodného filmového festivalu odštartoval v utorok večer a potrvá až do 25. mája. Predstavia sa celovečerné filmy z 25 krajín sveta, z ktorých bude 21 súperiť o Zlatú palmu. Prehliadku toho najlepšieho spustila projekcia zombie komédie amerického nezávislého režiséra Jima Jarmuscha The Dead Don’t Die (Mŕtvi neumierajú). Na úvod sa predstavili aj členovia poroty, ktorú vedie mexický režisér a producent Alejandro González Iňárritu. Svoje zastúpenie na festivale má aj Slovensko. V súťažnej sekcii Cinéfondation si s ďalšími študentskými filmami zmeria sily krátkometrážna dráma Pura Vida. Film opisuje príbeh dvojice bratov dospievajúcich na východoslovenskom vidieku. Zaujímavosťou je, že dráma je z veľkej časti nakrútená v rusínskom jazyku a obsadená prevažne nehercami.

Najväčšie filmové podujatie vyvrcholí záverečným slávnostným odovzdaním cien. Spomínaná hlavná cena Zlatá palma má hodnotu približne 20-tisíc eur. Celkový rozpočet festivalu predstavuje viac ako 19 miliónov eur. Celú akciu sleduje okolo 4500 akreditovaných novinárov.

Veľké očakávania

Na tohtoročnom festivale sa v rôznych sekciách predstavia stovky filmov. Najväčšiu pozornosť pútajú komediálna dráma Once Upon a Time in Hollywood (Vtedy v Hollywoode) od Quentina Tarantina alebo snímka Rocketman o živote hudobníka Eltona Johna. Očakávania vzbudzuje aj súťažný debut čínskeho režiséra Tiao I-nana. Oficiálny program je rozdelený na niekoľko sekcií: dlhometrážne filmy, dlhometrážne nesúťažné filmy, krátkometrážne filmy, Certain Regard – špeciálne filmy, ktoré volí porota a Cinéfondation – študentské krátke a stredometrážne filmy. Popritom sú organizované rôzne filmové trhy a výstavy.

 

Herec Taron Egerton a spevák Elton John počas príchodu na premiéru filmu Rocketman. Zdroj: TASR / AP

Fyzické násilie či migranti

Aktuálny ročník festivalu sa stretol aj s mnohými problémami. Niekoľko tisíc ľudí podpísalo petíciu proti udeleniu Zlatej palmy za celoživotné dielo francúzskemu hercovi Alainovi Delonovi. Ako dôvody uvádzali hercove kontroverzné vyjadrenia proti komunite LGBT+, migrantom, ako aj priznanie sa k fyzickému násiliu páchanému na ženách. Podľa portálu France Info, pravdepodobnosť, že Delon Zlatú palmu nedostane, je ale veľmi malá.

Festival v Cannes zrejme otvorí aj ďalšie diskusie. Umelecký riaditeľ festivalu Thierry Frémaux sa v jednom rozhovore vyjadril, že ďalšou laureátkou Zlatej palmy za celoživotné dielo by mohla byť Brigitte Bardotová. Známa je svojimi kontroverznými vyhláseniami a bojom za práva zvierat.

 

Ľudia protestujú proti Zlatej palme pre Alaina Delona. Zdroj: SITA / AP

Nové talenty

Cieľom festivalu je upriamiť pozornosť na filmy a udržovať myšlienku spolupráce medzi všetkými krajinami, ktoré filmy produkujú. Podujatie je veľkou príležitosťou pre objavovanie nových talentov, je to akoby odrazový mostík pre ich tvorbu. Najdôležitejšiu úlohu má výberová komisia, ktorá cestuje po celom svete, aby odhalila najsľubnejších režisérov. Tí sa potom predstavia práve na festivale v Cannes.

Festival de Cannes je jednou z najviac propagovaných akcií na svete. Odštartuje sezónu filmových festivalov, ktorá neobíde ani Slovensko. Projekcie do francúzskeho mestečka si príde pozrieť množstvo filmových hviezd a známych osobností. Ich honosné róby na legendárnom červenom koberci sú doslova pastvou pre oči. ,,Je to naša vlajková loď, niet pochýb, že červený koberec je súčasťou festivalu a púta pozornosť médií,‘‘ povedal umelecký riaditeľ festivalu Thierry Frémaux. Pre organizáciu znamená červený koberec príležitosť privítať najväčších filmových umelcov, ale aj nováčikov.

 

Slávny červený koberec. Pred novinármi pózuje modelka Bella Hadid. Zdroj: TASR / AP

Sexuálne obťažovanie počas festivalu

Filmový festival v Cannes je od svojho vzniku obklopený mnohými kontroverziami. V roku 2015 niektoré ženské účastníčky na červenom koberci prišli s topánkami, ktoré nemali vysoký podpätok. Pri vstupe boli práve kvôli tomu zastavené. Incident spôsobil, že mnoho celebrít na ďalšie premiéry po červenom koberci chodili s nízkymi topánkami alebo boli úplne bosé. Bol to prejav solidarity a istého protestu. Dokonca bola vytvorená petícia, ktorou signatári žiadali festivalové vedenie o prehodnotenie odporúčania, aby hostky festivalu prichádzali na galavečery obuté v topánkach s vysokými opätkami.

Podujatie je spájané aj s oveľa závažnejšími problémami. Mnohí vysokopostavení režiséri boli obvinení zo sexuálneho obťažovania a zneužívania. Dôsledkom toho organizátori vytvorili telefónnu linku, na ktorej môžu obete nahlásiť prípady sexuálneho obťažovania či iné zločiny.

Známy je aj zákaz selfies na červenom koberci, ktorý nariadil umelecký riaditeľ Thierry Frémaux.

 

Galéria
Festivalový palác v Cannes. Zdroj: TASR / AP
Herečky Tilda Swinton a Selena Gomez. Zdroj: TASR / AP
Speváčka Jessica Jung. Zdroj: TASR / AP
Modelka Alessandra Ambrosio. Zdroj: TASR / AP
Herečka Deepika Padukone. Zdroj: TASR / AP
Modelka Dita Von Teese. Zdroj: TASR / AP
Modelka Bella Hadid. Zdroj: TASR / AP
Herci Antonio Banderas, Penelope Cruz a režžisér Pedro Almodovar. Zdroj: TASR / AP
Modelka Alessandra Ambrosio. Zdroj: TASR / AP
Herečka Julianne Moore. Zdroj: TASR / AP
Bývalá modelka Carla Bruni – Sarkozy. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next