Šport Top Zahraničné

Kráľovská etapa druhého týždňa Giro d´Italia totálne poprehadzovala celkové poradie

Kráľovská etapa Giro d´Italia spôsobila zemetrasenie v celkovej klasifikácii pretekov. Zdroj: facebook giroditalia.it

PIANCAVALLO – Kráľovskú etapu druhého týždňa Giro d ´Italia s dojazdom do lyžiarskeho strediska Piancavallo vyhral britský cyklista Tao Hart. V ružovom drese lídra pretekov zostal tesne João Almeida. Peter Sagan prišiel do cieľa so všetkými špurtérmi v časovom limite.

 

V sobotu ťažká časovka na 35 kilometrov, v nedeľu kráľovská etapa druhého týždňa Giro d´Italia. Víkendový program, ktorý dokonale rozhádzal poradie v celkovej klasifikácii, a to najmä v najlepšej desiatke. Lídrom, pre mnohých prekvapujúcim, je stále 22-ročný João Almeida. Portugalčan, ktorý je iba prvý rok medzi profesionálmi a ktorý pôvodne ani nemal na Giro štartovať. Je to navyše jeho prvá Grand Tour v kariére. Veď až ťažký pád a zranenie Remca Evenepoela ho posunuli do nominácie Deceunincku. A Almeida zatiaľ ukazuje, že to bolo správne rozhodnutie.

Dominuje v horách aj v časovkách, nestratil nič ani v špurtérskych etapách. Na druhého Wilca Keldermana mal k dobru takmer minútu a pred pätnástou etapou všetky tromfy v rukách. Silný tím, skvelú formu a zatiaľ nečitateľných súperov. Avšak už dojazd do lyžiarskeho strediska Piancavallo a najmä tretí brutálny týždeň Almeidu poriadne otestujú. Pred cyklistami totiž bolo 185 kilometrov v horách, tri stúpania druhej kategórie a jednotka na záver. Nie sú to síce extrémne kopce, ale nasledujú jeden po druhom a ich dĺžka aj sklon mohli pelotón poriadne rozdeliť na množstvo skupiniek. Boli veľmi ťažké na to, aby tam niekto stratil veľa času. Veď etapa mala štyri z piatich hviezdičiek obtiažnosti.

Bol to deň, kedy museli byť všetci v pozore. Favoriti na celkové poradie aj špurtéri. Rýchlostná prémia bola totiž až za prvou horskou prémiou, čo by mohlo vyhovovať Petrovi Saganovi. V hre síce nebolo veľa bodov – dvanásť za prvé miesto, ale aj to je niečo, ak chcel líder Bory dostať Francúza v hre o cyklámenový dres pod tlak. Rozdiel medzi nimi bol totiž pred etapou 37 bodov. Stúpanie má 10,6 kilometra a sklon s priemerom 5,4 percenta. Niečo pre Sagana a prečo to neskúsiť? Ak sa samozrejme, ako je dobrým zvykom na Giro, nezačne únik hneď po štarte. Etapa bola zároveň poctou pre akrobatickú letku Frece Tricolori, legendárne zoskupenie oslavuje 60. výročie. Aj preto sa štartoval s ich základne na Base Aerea Rivolto.

Do lyžiarskeho strediska Piancavallo zavítalo Giro po prvý krát v roku 1998 a vyhral tu legendárny “pirát” Marco Pantani. Naposledy pred dvomi rokmi Španiel Mikel Landa. Piancavallo je 14,5 kilometrové stúpanie s priemerom 9,4 percenta a najhoršia je stredná časť, kde sú aj 14percentné úseky. Veľkú úlohu malo aj počasie, ak by totiž pršalo alebo dokonca snežilo, mala by etapa úplne iný rozmer. Predpoveď ale bola k cyklistom milosrdná. Teplota okolo 13stupňov, na suchu, no malo fúkať. Stále lepšie ako keby malo mrznúť a jazdiť na vode. Bol to veru štýlový záver druhého týždňa Giro d´Italia.

Ale keď sa pätnásta etapa odštartovala, bolo jasné, že z bodov na rýchlostnej prémii nebude pre Sagana nič. Do úniku sa totiž pustila silná 15-členná skupina, kde boli mená ako Thomas de Gendt, Giovanni Visconti, Rohan Dennis alebo Daniel Navarro. Najmä Visconti urobil skvelý ťah, pred etapou bol v súťaži o najlepšieho vrchára na druhom mieste a keďže na všetkých bodovaných stúpaniach bodoval naplno, tak získal aj modrý dres. Okrem toho si cyklisti v prvej skupine podelili body aj na špurtérskej prémii a tak v súťaži o cyklámenový dres zostalo všetko po starom. Sagan, Démare sa preto zaradili na koniec poslednej skupiny a už si do cieľa iba kontrolovali časový limit.

Pelotón si držal manko na úrovni štyroch minút a nikam sa neponáhľal. Stúpanie na Piancavallo bolo totiž ešte pred nimi a 14 kilometrový kopec všetky tajničky vyriešil. Zaujal tak iba nepríjemný pád trojice Jhonathan Nárvaez, Nicolas Edet a Jon Cepeda, ktorá sa v zjazde v plnej rýchlosti ocitla na zemi. Pre Nárvaeza a Edeta sa po ošetrení Giro predčasne skončilo, keďže obaja putovali na vyšetrenie do nemocnice. Prvá skupina sa postupne v stúpaní na Pala Barzana (13,3 km s priemerom 4,4 percenta) začala rozdeľovať a do trháku sa dostal Dennis. Rozostupy boli iba v desiatkach sekúnd, navyše tempo pelotónu sa začalo radikálne zvyšovať.

Balík s hlavnými favoritmi únik Dennisa zlikvidoval približne v polovici stúpania na Piancavallo, kde sa začala aj záverečná taktická bitka o etapový triumf a ružový dres. Sunveb robil čo mohol, vpredu boli až štyria jazdci tímu, ale nie a nie odpárať Almeidu. Ich tempu nestačili elitní jazdci Domenico Pozzovivo, Pello Bilbao, Jakob Fuglsang, Patrick Konrad, Vincenzo Nibali. Vpredu zostali iba Rafal Majka, Almeida, Kelderman, Tao Hart, Fausto Masnada. Do cieľa ale stále bolo ďaleko, zostávalo nekonečných osem kilometrov.

Dôležitý moment nastal 7 kilometrov pred cieľom, kedy prišiel prvý slabý okamih Almeidu na Giro. Kelderman spolu s kolegom Jaiom Hindleym a Hartom utrhli portugalského cyklistu a vytvorili sa 10-sekundový náskok. Síce málo na vyzlečenie z ružového dresu, ale tlak na Almeidu sa zvyšoval. Štyri kilometre pred páskou už to bolo 20 sekúnd a Almeida musel ísť na limit. Mal síce k dobru na Keldermana 56 sekúnd, no za prvé miesto bola 10 sekundová bonifikácia. Ružový dres tak mohol zmeniť majiteľa.

Nibali, Fuglsang, Majka, Bilbao, Konrád a spol už strácali viac ako minútu. Bola to naozaj kráľovská etapa s dramatickým záverom, kde sa bojovalo o každú sekundu. Pätnástu napokon vyhral Tao Hart pred Keldermanom a Hindelyim. Almeida bol štvrtý a keďže aj s bonusovými sekundami stratil na Keldermana 41 sekúnd, zostal tesne v ružovom. Avšak, k dobru mu zostalo už iba 15 sekúnd. Úžasná etapa a najmä jej záver na Piancavallo.

Výsledky 15. etapy (Aerea Rivolto – Piancavallo, 185 km)

1. Tao Geoghegan Hart (V.Brit./Ineos Grenadiers) 4:58:52 h, 2. Wilco Kelderman (Hol./Team Sunweb) +2, 3. Jai Hindley (Austr./Team Sunweb) +4, 4. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quick-Step) +37, 5. Rafal Majka (Poľ./Bora-Hansgrohe) +1:22, 6. Patrick Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe) +1:29, 7. James Knox (V.Brit./Deceuninck-Quick-Step), 8. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren), 9. Jakob Fuglsang (Dán./Astana Pro Team), 10. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo) všetci +1:36,… 132. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +40:52

Celkové poradie po 15. etape: 1. Almeida 59:27:38 h, 2. Kelderman +15, 3. Hindley +2:56, 4. Hart +2:57, 5. Bilbao +3:10, 6. Majka +3:18, 7. Nibali +3:29, 8. Domenico Pozzovivo (Tal./NTT Pro Cycling) +3:50, 9. Konrad +4:09, 10. Faust Masnada (Tal./Deceuninck-Quick-Step) +4:12,… 78. SAGAN +2:13:37

Bodovacia súťaž: 1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 221 b., 2. SAGAN 184, 3. Almeida 90

 Vrchárska súťaž: 1. Giovanni Visconti (Tal./Vini Zabu) 118 b., 2. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling) 87, 3. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) 48,… 17. SAGAN 15