Politika Zahraničné

Krajiny EÚ schválili núdzové opatrenia pre prípad tvrdého brexitu

Krajiny EÚ schválili núdzové opatrenia pre prípad tvrdého brexitu. (TASR/AP)

BRUSEL – Predstavitelia členských krajín EÚ v utorok v Bruseli prijali sériu legislatívnych opatrení, ktoré tvoria súčasť núdzových príprav Únie na prípadný scenár “tvrdého brexitu”, čiže odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez politickej dohody.

 

Uvedené právne opatrenia boli schválené v rámci Rady EÚ pre všeobecné záležitosti. Ich cieľom je obmedziť najzávažnejšie škody v konkrétnych oblastiach, v ktorých by mohol tvrdý brexit spôsobiť vážne narušenie každodenného života občanom a podnikom.

Núdzové opatrenia sa týkajú sa najcitlivejších oblastí, akými sú letecké a cestné spojenia, preprava tovarov, zachovanie práv občanov a ich sociálneho zabezpečenia, študijné pobyty (program Erasmus) či rybné hospodárstvo.

“Zabezpečili sme, aby mladí ľudia z krajín EÚ a Spojeného kráľovstva mohli dokončiť svoje štúdium po brexite. Toto nariadenie zaručí, že prebiehajúce vzdelávacie aktivity, do ktorých sú zapojení, budú aj naďalej oprávnené získavať granty,” uviedla rumunská ministerka vzdelávania Ecaterina Andronescová, ktorej krajina v súčasnosti predsedá Rade EÚ.

Ide o právne kroky, ktoré majú dočasný charakter, obmedzený rozsah a sú jednostranne prijaté Európskou úniou. Sú zároveň nadradené iným opatreniam, ktoré členské štáty EÚ prijali v rámci svojich príprav na hroziaci scenár brexitu bez dohody.

Ministri členských krajín tak potvrdili postoj poslancov Európskeho parlamentu, ktorí tieto opatrenia schválili minulý týždeň počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Rada EÚ, podobne ako predtým europarlament a Európska komisia, zopakovala, že uvedené núdzové opatrenia nenahrádzajú výhody plného členstva v Únii alebo ustanovenia, ktoré mali platiť v rámci prechodného obdobia. Ide o jednostranné kroky prijaté pod podmienkou, že aj Londýn, v rámci reciprocity, prijme podobné opatrenia.

Merkelová chce do poslednej hodiny bojovať o riadený brexit

Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce “do poslednej hodiny” bojovať za to, aby nedošlo k neriadenému odchodu Británie z EÚ. Informovala o tom agentúra AFP.

“Budem bojovať za riadený brexit do poslednej hodiny 29. marca. Nezostáva nám veľa času, ale stále máme niekoľko dní,” povedala v utorok Merkelová na konferencii v Berlíne.

Situácia ohľadne brexitu sa podľa nej neustále mení a jej ďalší vývoj sa nedá predvídať. Lídri EÚ sa na tohtotýždňovom summite EÚ (21. a 22. marca) v Bruseli “pokúsia reagovať” na návrhy britskej premiérky Theresy Mayovej, uviedla kancelárka.

Termín brexitu je zatiaľ stanovený na 29. mája. Britský parlament 14. marca hlasoval za to, aby vláda požiadala EÚ o jeho odklad.

Štátny tajomník britského ministerstva pre brexit Kwasi Kwarteng v pondelok uviedol, že Londýn požiada EÚ o odklad termínu ešte pred tohtotýždňovým summitom.

Britskí zákonodarcovia už dvakrát odmietli dohodu o odchode Británie z EÚ, ktorú premiérka Mayová vyrokovala s lídrami Únie.

Hrozí preto neriadený brexit bez akejkoľvek dohody. Predstavitelia členských krajín EÚ v utorok v Bruseli prijali sériu legislatívnych opatrení, ktoré sú súčasťou príprav na prípadný tvrdý brexit.