Regióny Domáce Koronavírus Top

Kraje kritizujú štát za nedostatočnú pomoc. Chýbajú im najmä ochranné pomôcky, veci si riešia svojpomocne

Zdroj: pixabay.com

Trnava prijala viacero opatrení

Glob.sk zaujímalo, aká je aktuálna situácia v zariadeniach sociálnych služieb – teda aj v domovoch dôchodcov v Trnavskom kraji. Ako informoval župan Jozef Viskupič, každý stav, kedy klienti zariadenia vykazujú horúčku, je konzultovaný s príslušným Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. “Bez ohľadu na konkrétne príznaky, okamžite sa vykoná test na COVID- 19. Aktuálne boli všetky výsledky testov negatívne,” deklaroval Viskupič. Ako dodal, v súvislosti s koronakrízou boli v kraji prijaté viaceré opatrenia. Od začiatku marca platí zákaz návštev vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb (ZSS), ktorých sú zriaďovateľom. “Župa urobila toto rozhodnutie ešte skôr, ako prišiel s takýmto rozhodnutím štát. Obsluhujúci personál je povinný dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia a používať ochranné pracovné pomôcky. Pri vstupe zamestnancov do zariadenia im je meraná telesná teplota. Dezinfekcia všetkých priestorov sa vykonáva niekoľko krát denne,” vysvetlil.

Ochranné pomôcky im začali distribuovať ešte pred tým, ako “sa rozhýbala predchádzajúca vláda“. V súčasnosti ich zabezpečujú jednak z vlastných zdrojov, ale aj zo skladu štátnych hmotných rezerv. “Aj keď nám štát neposkytuje požadované množstvo ochranných prostriedkov, kombináciou so župnými obmedzenými zdrojmi zabezpečujeme ochranu tak zamestnancov, ako aj klientov našich zariadeniach. Podobným spôsobom zabezpečujeme ochranné pomôcky aj pre lekárov v celej župe,” uviedli.

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

V najväčších domovoch sociálnych služieb majú zamestnanci testy negatívne. “Všetci zamestnanci Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Senici majú negatívne testy na ochorenie COVID-19. Otestovaných bolo všetkých 139 zamestnancov. Ide o najväčšie zariadenie v trnavskej župe, ktoré má spolu 320 klientov. Testovaní boli tiež všetci zamestnanci Domova sociálnych služieb pre dospelých Lehniciach – celkovo 36. V tomto zariadení boli na ochorenie COVID-19 testovaní aj všetci klienti – celkom 62. Všetky výsledky u zamestnancov, ako aj klientov sú negatívne,” deklaroval Viskupič.

Kroky štátu nekritizujú

Rovnako majú v zariadeniach pripravené priestory na izoláciu nakazených klientov. Plánujú plošne otestovať všetkých svojich zamestnancov, ktorí robia v ZSS, žiadať budú aj pretestovanie všetkých klientov v zariadeniach. K tomu chcú využiť prioritne PCR testy, kde sa výsledok dozvedia do 6 hodín. Aj keď majú zo štátu k dispozícii rýchlotesty, nevyužijú ich. “Beriem to ako proces zistenia stavu opatreniami, ktoré prijímame už 6 týždňov,” konštatoval. Zamestnancom okrem merania teploty skúmajú ich cestovateľskú anamnézu. “V rámci sprísňovania bezpečnostných opatrení tiež riešime, ako ešte viac zabezpečiť zásobovanie týchto zariadení z externého prostredia bezkontaktným spôsobom. Aj na základe skúseností z ostatných krajov hľadáme spôsoby, ako ešte lepšie zabezpečiť to, aby klienti, ktorí patria k najohrozenejším skupinám, boli v bezpečí,” dodal.

Podľa Viskupiča vláda Petra Pellegirniho začala konať oproti župám s oneskorením. Tej Matovičovej, naopak, kvituje, že pozýva zástupcov samospráv na rokovania. Na rokovania Ústredného krízového štábu nosia hlavne štvoricu tém – koordinácia nemocníc v rámci kraja, zriaďovanie karanténnych centier, zabezpečovanie verejnej dopravy, distribúcia ochranných prostriedkov tisíckam ambulancií, stredným školám. SK8 má v súčasnosti podľa Viskupiča dva podnety na vládu. “1. Noví klienti a zamestnanci DSS musia prejsť testovaním a počas jeho vykonávania musia byť zaradení do karanténnych centier. 2. Plošné testovanie zamestnancov. Oba boli priamo adresované na Ústredný krízový štáb,” vysvetlil.