Spoločnosť Zahraničné

Kozmická loď s ruským humanoidným robotom sa úspešne spojila s ISS

Na snímke z 26. júla 2019 prvý ruský humanoidný robot Fedor pred nástupom do kapsuly Sojuz MS-14 pred odletom do vesmíru z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA – Nepilotovaná kozmická loď Sojuz MS-14, vezúca na palube prvého ruského humanoidného robota, sa v utorok úspešne spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Úspech nasledoval po nevydarenom víkendovom pokuse. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.

 

“Spojenie potvrdené,” vyhlásil komentátor v NASA TV, televíznej službe amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Robot v životnej veľkosti Skybot F-850 dostal meno FEDOR, čo je skratka anglického výrazu Final Experimental Demonstration Object Research. Napodobňuje pohyby človeka a to je hlavná výhoda, ktorá umožňuje, aby robot pomáhal plniť úlohy namiesto astronautov, na diaľku.

Kapsula Sojuz MS-14 s humanoidným robotom odštartovala z kazašského kozmodrómu Bajkonur minulý týždeň vo štvrtok. FEDOR má na ISS má zostať do 7. septembra a bude sa učiť pomáhať astronautom na vesmírnej stanici.